Çin aşısının Türkiye sonuçları açıklandı! İşte etkinlik oranı ve yan etkileri

Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği "CoronaVac" isimli Kovid-19 aşısının Faz 3 Türkiye sonuçları açıklandı. Aşının genel etkinlik oranının yüzde 83,5, hastanede yatışı engelleme oranının yüzde 100 olduğu belirtildi. Aşının yan etkileri de duyuruldu.

GİRİŞ 03.03.2021 13:28 GÜNCELLEME 04.03.2021 08:06
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Çinli şirket Sinovac tarafından üretilen Kovid-19 aşısının Türkiye sonuçları açıklandı.

Hacettepe Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre; Sinovac aşısının Faz 3 denemelerinde genel etkinliği yüzde 83,5; hastanede yatışı engelleme oranı ise yüzde 100 olarak hesaplandı.

AÇIKLAMANIN DETAYLARI

Hacettepe Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı gönüllüler ile yürütülen Faz 3 klinik çalışmasının amacının, Kovid-19 pandemisine karşı geliştirilen "CoronaVac" aşısının güvenliğini ve RT-PCR ile doğrulanmış hastalığa karşı koruyuculuğunu değerlendirmek olduğu belirtildi. Bu çalışmanın çift kör randomize plasebo kontrollü bir klinik çalışma olduğu, yani gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı diğer bölümüne ise plasebo verildiği kaydedildi. Hangi gönüllüye ne yapıldığının gönüllü ve araştırma ekibi tarafından bilinmediğine dikkat çekilerek, "Çalışmanın protokolünde sağlık çalışanları (K-1 Kohortu) ve normal riskli gönüllüller (K-2 Kohortu) olmak üzere iki aşama olarak ve toplamda 12 bin 450 gönüllünün dahil edilmesi planlanmaktaydı. Sağlık çalışanlarından oluşan K-1 kohortuna her 2 aşı uygulamasının 1 uygulaması gerçek aşı olurken, normal riskli gönüllüler bölümünde yapılan her 3 aşı uygulamasının 2 uygulaması gerçek aşı koluna randomize edilmiştir, yani gönüllülere gerçek aşı yapılma ihtimali 2/3'tür" denildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşıyı ilk olan kişi olmuştu

YAN ETKİLERİ DE AÇIKLANDI

Çalışma kapsamında acil kullanım kullanım onayı nedeniyle körlemenin ilk olarak 14 Ocak 2021'de sağlık çalışanlarında kırılmaya başlandığı belirtilerek, "Çalışma süresince her iki kolda da ölüme rastlanmamıştır. En sık görülen yan etkiler yorgunluk yüzde 9.8, baş ağrısı yüzde 7.6, kas ağrısı yüzde 3,8, ateş yüzde 2,5, titreme yüzde 2.4 ve lokal yan etkilerden en sık görüleni ise enjeksiyon yerinde ağrı yüzde 1,6. İlk doz aşı sonrası ortanca takip süresi 70 gün, 2'nci doz aşıdan 14 gün sonrası için ortanca takip süresi 42 gündür" ifadeleri kullanıldı.

"YÜZDE 57'Sİ ERKEK, YÜZDE 43'Ü KADIN"

Klinik çalışmanın 14 Eylül 2020 tarihinde ilk gönüllünün dahil edilmesi ile başladığı belirtilerek, "18-59 yaş arası gönüllüler gerçek aşı ve plasebo kolları olmak üzere iki ayrı kola dahil edilmiştir. Toplam 24 merkezden 10 bin 216 kişiye en az 1 doz gerçek aşı ya da plasebo uygulaması yapılmıştır. Bu gönüllülerden 6 bin 648'i gerçek aşı koluna dahil edilirken, 3 bin 568'i plasebo koluna dahil edilmiştir. Plaseboların tekrar gerçek aşı ile aşılanması ile toplam 25 bin 937 doz uygulama yapılmıştır. Dahil edilen gönüllülerin yüzde 57,8'i erkek iken, yüzde 42,2'si kadındır. Ortanca yaş 45'tir" denildi.

BREZİLYA'DA YÜZDE 78, ENDONEZYA'DA YÜZDE 65

Klinik denemeleri Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da yürüten aşıya, çok sayıda ülkeden "acil kullanım onayı" verilmişti. Brezilya'da aşı çalışmasını yürüten Butantan Enstitüsü, aşının orta/ağır vakalarda yüzde 78, hafif vakalarda ise yüzde 50 etkinlik oranına sahip olduğunu açıklamıştı. Bu oran Endonezya'da yüzde 65 olarak duyurulmuştu.

Türkiye'nin aldığı Sinovac aşısının mutasyonları önlediği açıklandı

MUTASYONLARA KARŞI ETKİLİ

Türkiye'nin de satın aldığı aşının, Güney Afrika ve İngiltere varyantlarında etkili olduğu açıklanmıştı.

Sinovac, aşı üretim kapasitesini artırma kararı aldı

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

Sinovac'ın CEO'su tarafından Global Times'a yapılan açıklamada, yıllık Kovid-19 aşısı üretme kapasitesini artırarak, Haziran'a kadar 2 milyar doza çıkarmayı hedefledikleri belirtildi. Firma daha önce, yılda 1 milyar doz aşı üretebileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 69
 • Bal kabağı 2 yıl önce Şikayet Et
  Neden Çin aşısı , silah yapıyoruz da neden aşı yapamıyoruz . Çin aşısı çokmu güvenilir . Kardeşim şunu deyinki anlayalım . Çinliler bu vakadan seneler önce haberdardı . Çinli bilim adamları ilacı belki yarım veya eksik geliştirerek günümüze yetiştirdi . Biz herzaman olduğu gibi gelişen olayları sonradan haberdar oluyoruz . Senin anlayacağın , Atı alan Üsküdarlı geçti . Geçmiş olsun . Bence Bu aşı nekadar sağlıklı olduğu şüphelidir . İyi Akşamlar .
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Neye ihtiyacın varsa o konuda gelişrsin, bizim savunma sanayimiz gelismeli dört tarafımiz düşman dolu, cindede nüfus ve salgın hastalıklar var adamların ihtiyacı olduğu için gekismisler, senin gibi insanlar gölge etmesin yeterli, zamanla Türkiye'de her alanda gelisir
  Cevapla
 • milletin ferdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Laf söyledin Bal kabağı… İyi akşamlar…
  Cevapla
 • Serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazı bireylerde çin komunist rejimini güzellemeri ve yalakalığı adeta dehşet verici!
  Cevapla
 • serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  birçok dr üst solunum yolu hastalıklarında aşı olmaz bağışıklık sisteminin güçlü olması korur!
  Cevapla
 • Mhmt 2 yıl önce Şikayet Et
  Bahsettiğin şey virüs ve yeni bir virüs, o bahsettigin Dr ler şimdi korkudan hepsi asi olmustur
  Cevapla
 • Doctor who 2 yıl önce Şikayet Et
  Ah bi anlasa milletimiz.
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve Israil ve daha nice ülkeler türk bilim adamların tarafından geliştirmiş olunan Pfizer Biontech aşısını tercih etmektee! Bizimkililer ise her şeyi yalan ve sahte dinsiz ateist çin komunistlerın aşilarına tercih etmekte! Önce hasta etsinler bide üstünden bizim pararaları kazansınlar sen gelde bunu aklına sıydır. Hindistan bile çin aşılarına reddeti ithal etmedi. Arjantina ilaç sanayi şirketi "Laboratorius Richmond Argentina" Rusların başarılı sputnik V aşısını ortak üretime geçebilde! Yani sözün kısası kimse komunist çinlilerin aşısını tercih etmiyor!
  Cevapla
 • Ddd 2 yıl önce Şikayet Et
  İnaktif aşı eski, bilinen yöntem diğerinde genle oynanıyor ne olduğu belli değil şimdilik..
  Cevapla
 • Hasan doğru 2 yıl önce Şikayet Et
  Yan etkisi çok olacak, çip takılacak, şudur budur diyen karşıtlar. Sizler hiç hap, iğne veya çocuk aşıları kullanmadınız mı? Bunları yapacak kişiler aynen o ilaçlarda da yapabilirler. O zaman hiç bir ilaç iğne serum kullanmayın.
  Cevapla
 • Birdost 2 yıl önce Şikayet Et
  Yılda.1 milyar.doz, Çin'in kendisine yetmez, niye satıyorlar ? En az 3 yıl üretmesi lazım ki, kendi milletini yeterince asilayabilsin . Çin linin değerimi yok? Aşının değerimi az? Herhalde Çinlilerin değeri yok!
  Cevapla
 • milletin ferdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Daha yukarıdaki haberi bile anlayamadan Dahi olmak mucizevi bir şey olsa gerek… :)
  Cevapla
 • Dahi 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşının faydası yok.
  Cevapla
 • çinli 2 yıl önce Şikayet Et
  çinde onlarca aşı var zaten sinovac markalardan birisi çin kendi halkına başka bir aşı uygulayacak başka bir firmanın aşısını ben çinde yaşıyorum çinde sinovaç yaptırmıyorlar benim bildiğim
  Cevapla
 • milletin ferdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Çinliler çok disiplinli, kurallara harfiyen uyuyorlar. Zaten bu nedenle Çin’de salgın tamamen kontrol altında. Yani Çinliler aşı olsa bile boşa olmuş olurlar. Bırakın o aşılar halkları pek disiplinli olmayan ülkelerdeki insanlara yapılsın. Pandemide özellikle disiplin yönünden sıkıntılı ülkelerdeki insanlar başta olmak üzere insanların çoğu aşılanmalıdır… bazı ülkeler aşılandığı halde bazıları aşılanmasa mutasyonlar nedeniyle pandemi yıllarca sürebilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kurtulmuş'tan Can Atalay açıklaması: Kimse TBMM'ye ödev vermeye kalkmasın
Üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı