Estonya’da AstraZeneca aşısı yapılan adam öldü

Estonya’da 17 Şubat’ta AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüse aşısı yapılan 31 yaşındaki kurtarma görevlisi olan bir adam hayatını kaybetti.

Estonya’da AstraZeneca aşısı yapılan adam öldü
Estonya’da AstraZeneca aşısı yapılan adam öldü
GİRİŞ 03.03.2021 23:48 GÜNCELLEME 04.03.2021 00:02
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Koronavirüse karşı aşılama kampanyaları birçok ülkede sürerken, aşıların neden olduğu ve yan etkiler ve can kayıplarına dair haberlerde gelmeye devam ediyor. Estonya İlaç Dairesi Farmakovijilans Bürosu Başkanı Maia Uuskula gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün talihsiz bir olay oldu. Doğu Tallinn Merkez Hastanesi, kurtarma görevlisi olarak çalışan 31 yaşındaki bir erkeğin ölümü hakkında bize bilgi verdi” dedi.

Uuskula, “Aşı olduktan sonra adamda baş ağrısı ve ateş başladı. On gün sonra semptomlar kötüleşti ve hastaneye kaldırıldı. Bugün öğle saatlerinde adamın öldüğü bildirildi. Aşının ölümünde bir rol oynayıp oynamadığına dair bir soruşturma sürüyor ” ifadelerini kullandı.

Adamın 17 Şubat'ta AstraZeneca ile aşılandığını belirten Uuskula, "Bugün, aşının sağlık sorunları veya ölümle bağlantısı olup olmadığını değerlendirmek için çok az veri var" dedi. Uuskula, aşının güvenli olduğunu vurgulayarak, aşı yaptıran Estonyalıların aşının ardından yan etkilerin 3 veya 4 günden fazla sürmesi halinde en yakın hastaneye başvurmasını istedi.

ASTRAZENECA’YA BAĞLI 486 KOMPLİKASYON BİLDİRİLDİ

Estonya’da Pfizer-BioNTech, Moderna ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşıları halka uygulanıyor. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 6,3'ünü oluşturan 84 bin 175 kişiye ilk doz aşı yapılan Estonya’da, 37 bin 369 kişiye ise iki doz aşı uygulandı. Estonya Tıp Kurumu şu ana kadar, AstraZeneca aşısına bağlı 486, Pfizer aşısına bağlı 708 ve Moderna aşısına bağlı 15 olumsuz reaksiyonu bildirdi.

GÜNEY KORE’DE 2 HASTA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Estonya, AstraZeneca aşısından kaynaklanan komplikasyonları bildiren tek ülke değil. Günün erken saatlerinde, Güney Kore’de bakım merkezlerinde uzun süredir Covid-19 tedavisi gören 2 hasta, AstraZeneca tarafından korona virüse karşı geliştirilen aşıyı yaptırdıktan sonra hayatını kaybettiği bildirilmişti.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
astraZenaca
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • vurucu 1 ay önce Şikayet Et
    alman aşısı tehlikelidir çok insan öldu bu aşıdan
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Rusya Suriye'de katliam yaptı: 200 kişi hayatını kaybetti
İngiltere'den Türkiye'ye 'savaş gemisi' bildirimi! Dikkat çeken F-35 detayı