Pentagon'dan kongre baskınına muhafız gönderme ertelemesi

Washington Ulusal Muhafızlar Komutanı Tümgeneral William Walker, ABD'de 6 Ocak Kongre Baskını esnasında Pentagon'un, ulusal muhafız yardımı göndermeyi saatlerce ertelediğini söyledi.

Pentagon'dan kongre baskınına muhafız gönderme ertelemesi
Pentagon'dan kongre baskınına muhafız gönderme ertelemesi
GİRİŞ 04.03.2021 10:34 GÜNCELLEME 04.03.2021 10:34

Walker, ABD Senatosu'nda 6 Ocak Kongre baskınına yönelik düzenlenen oturumda senatörlerin sorularını yanıtladı.

Kongre polisinin olay günü protestocular binaya girmek isterken yerel saatle 13.49'da ulusal muhafızları arayarak yardım istediğini belirten Walker, kendisinin de anında Pentagon'u aradığını söyledi.

UZUN SÜRE DÖNÜŞ YAPILMADI

Walker, buna rağmen Pentagon'un kendisine 17.08'e kadar herhangi bir yanıt vermediğini, onayı aldıktan sonra ulusal muhafızların 18 dakikada olay yerine intikal ettiğini anlattı.

ABD'de 6 Ocak'ta sağcı gruplar, seçimlerin onay oturumunun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Olayda, güvenlik zafiyetinin olup olmadığı uzun süre tartışılmıştı.

BASKIN İHBARI ÖNCEDEN YAPILDI

Öte yandan ABD Kongresi Polis Departmanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kongreye ve üyelerine yönelik tüm tehditlere cevap vermeye hazır olunduğuna işaret edilerek, "4 Mart'ta kimliği belli bir milis grubun Kongre'yi basma planına yönelik istihbarat aldık. Kongrenin, halkın ve polislerimizin korunmasını sağlamak için fiziksel bir yapı kurmak ve kolluk gücünü artırmak gibi güvenlik güncellemelerini yaptık" bilgisi verildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İşgalci İsrail'den namaz kılan cemaate alçak saldırdı: O anlar kamerada
Bayraktar TB3 SİHA'dan ilk görüntü! Haluk Bayraktar paylaştı