Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden "Uygur" açıklaması

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Çin hükümeti ile Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri arasında adil ve kapsamlı bir uzlaşı yapılmasına katkı sağlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden "Uygur" açıklaması
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden "Uygur" açıklaması
GİRİŞ 11.03.2021 02:30 GÜNCELLEME 11.03.2021 02:33
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Uygur Türklerine yönelik suçların ve keyfi uygulamaların kınandığı belirtildi.

Çin'deki Müslüman Uygurları hedef alan "toplu hapis cezaları ve işkencelere, dinlerini değiştirmeye ve onlara zorla ateizmi empoze etme teşebbüslerine, dini ve ulusal kimliklerini değiştirme girişimlerine" tepki gösterilen açıklamada, "Uygur Müslümanlarını yavaş yavaş ortadan kaldırmaya çalışma ve doğumları önlemek için kadınları kısırlaştırma operasyonlarına zorlama gibi ağır ihlaller ve suçların" medyadan takip edildiği aktarıldı.

Pekin yönetiminden "bu uygulamalardan vazgeçilmesi, Müslümanlara meşru, yasal ve insani haklarının verilmesi, onlara yönelik her türlü adaletsizliğin ortadan kaldırılması" talep edilen açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam ülkeleri, Birleşmiş Milletler ve insan hakları kuruluşlarına da üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Birliğin, "tüm tarafların çıkarlarını koruyan kapsamlı ve adil bir uzlaşının sağlanmasına katkıda bulunmaya ve Pekin yönetimi kabul ederse, oradaki Müslümanları ve Çinli yetkilileri ziyaret etmek ve onlarla iletişim kurmak için bir heyet göndermeye hazır olduğu" ifade edildi.

 

YORUMLAR 4
 • hıghlander 3 yıl önce Şikayet Et
  Bastırın,sıkıştırın Çin'i.
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim devlet yöneticileri de anlar inşallah...
  Cevapla
 • saruhan 3 yıl önce Şikayet Et
  devlet yöneticileri sorumlu değil,diğer müslüman devletlerinin erdoğanın birlik olalım çağrısına yanıt vermemeleri. bir olalım diyor diri olalım diyor. kaç kişi yanıt veriyir çağrıya. biz adammi kesiyoruz zorla din mezhepmi değiştiriyoruz. ırkçılık yapıp ırkından dolayı insanlarımı asıyoruz.
  Cevapla
 • uygur 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
En fazla maaşın alındığı ülke açıklandı! İşte ülkelere göre yıllık ortalama maaşlar...
Türkiye'den İsrail Parlamentosunda alınan Filistin kararına tepki