Ermenistan'da Genelkurmay krizi devam ediyor: Reddedildi!

Ermenistan'da Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Nikol Paşinyan arasında başlayan Genelkurmay Başkanlığı gerginliği sürüyor. Paşinyan'ın Artak Davtyan'ı atama kararı Cumhurbaşkaı Sarkisyan tarafından onaylanmadı.

Ermenistan'da Genelkurmay krizi devam ediyor: Reddedildi!
Ermenistan'da Genelkurmay krizi devam ediyor: Reddedildi!
GİRİŞ 11.03.2021 14:34 GÜNCELLEME 11.03.2021 14:34

Ermenistan'da darbe girişimi sonrasında sokak eylemleri kadar siyaset zeminindeki tartışmalar da devam ediyor. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan'ın Davtyan'ın göreve getirilmesine dair verdiği kararnameyi geri çevirdi.

GENEL KURMAY BAŞKANINA ONAY VERMEDİ

Sarkisyan, Paşinyan'ın, hükümete verilen muhtıra sonrası Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden alınmasına ilişkin kararını da onaylamamıştı.

Geçtiğimiz gün Paşinyan, Gasparyan'ı bir kez daha görevden aldığını duyurmuş ve Genelkurmay Başkanlığına Artak Davtyan'ın getirilmesine karar vermişti.

GÖREVDEN ALMAYA İTİRAZ EDİLDİ

Onik Gasparyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Paşinyan’ın kendisini görevden alma sürecinin anayasaya aykırı olduğunu savunmuştu.

Anayasa üstünlüğünü sağlamak için yargı sürecini başlattığını aktaran Gasparyan, "Ermeni halkına ve vatanıma hizmet etmeye başka statüde devam edeceğim." demişti.

PAŞİNYAN'A DARBE GİRİŞİMİ

Genelkurmay Başkanı Gasparyan ve üst düzey komutanlar, 25 Şubat'ta Başbakan Paşinyan'ı istifaya çağıran bir bildiriye imza atarak, Paşinyan'a muhtıra vermişti.

Paşinyan, hemen Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuştu.

Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak nitelemişti.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Teröristlerin iadeleri için süreç başladı (7 Temmuz Gazete Manşetleri)
İngiliz bakanın köşeye sıkıştığı anlar