Merkel'e koalisyon şoku: Oyları eridi

Almanya’nın Baden-Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde yılın ilk seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerin yapıldığı bölgede Merkel'in başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Yüzde 23 dolaylarında oy alırken, bu rakam daha önceki seçimlerin dört puan altında kaldı. Ayrıca iki bölgeden gelen rakamlara göre sandıktan koalisyon çıktı.

Merkel'e koalisyon şoku: Oyları eridi
Merkel'e koalisyon şoku: Oyları eridi
GİRİŞ 15.03.2021 13:40 GÜNCELLEME 15.03.2021 13:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış
 • Almanya’da 2021 yılının ilk seçimleri Baden-Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde gerçekleştirildi.
 • Kesin olmayan sonuçlara göre Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) büyük bir oy kaybı yaşarken, sandık sonuçlarından koalisyon çıktı.

Baden-Württemberg’deki Eyalet Parlamentosu seçimlerinde Yeşiller, Rheinland Pfalz’da da Sosyal Demokrat Parti (SPD) eyaletlerdeki oy oranlarını korurken, resmi olmayan sonuçlara göre hiçbir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi. Eyalette 7.7 milyon seçmen bulunurken, seçimlere katılım oranı yüzde 62.5 oldu. Seçimlere 21 parti katıldı.

CDU BÜYÜK KAN KAYBETTİ

Yeşillerin ilk kez iktidara geldikleri Baden-Württemberg eyaletinde yapılan seçimlerde, Yeşiller 2016 seçimlerinde yüzde 30,3 olan oy oranını yüzde 30,7 çıkararak, eyaletin en fazla oy alan partisi oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) 2016 yılında aldığı yüzde 27 oy oranı ise yüzde 23,3'e geriledi.

Irkçı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) 2016 yılındaki oy oranı olan 7,9 oranındaki oy potansiyelini 3,9 oranında arttırarak yüzde 11.8 oranına çıkardı.

SPD yüzde 1 oranında oy kaybederek yüzde 11'8 de kaldı.

SOL PARTİ MECLİSE GİREMEDİ

Eyalet seçimlerinde oylarını arttıran Liberal Parti (FDP) oylarını yüzde 3 oranında arttırarak 11.3'e yükseltti.

Sol parti Die Linke’nin ise oyları yüzde 3,4 oranında kaldı ve meclise giremedi.

143 sandalyeli eyalet parlamentosunda resmi olmayan sonuçlara göre, Yeşiller 50, CDU 37 , SPD 19, FDP 18 ve AfD ise 19 sandalye kazandı.

12 PARTİ SEÇİMLER İÇİN YARIŞTI

Rheinland Pfalz eyalet seçimlerinde 12 parti yarışırken, seçimlere katılım oranı yüzde 65 seviyelerinde kaldı. İktidardaki SPD’nin 2016 seçimlerinde aldığı yüzde 36.2 oy oranı yüzde 33.5'e geriledi. Merkel'in partisi CDU’nun da 2016 yılında aldığı yüzde 31.8 oy oranı yüzde 25.5'e düştü.

AfD, oy oranı yüzde 2,1 oranında gerilemesine rağmen yüzde 10.5 oy oranı ile üçüncü parti oldu. Yeşiller Partisi ise, oylarını yüzde 4.2 oranında arttırarak yüzde 9.5 oranına yükseltti.

101 sandalyeli eyalet parlamentosunda resmi olmayan sonuçlara göre, SPD 37, CDU 28, Yeşiller 11, AfD 12 ve FDP ise 7 sandalye kazandı.

ALMANYA'DA SÜPER SEÇİM YILI

Almanya'yı seçim dolu bir yıl bekliyor. Altı eyaletteki seçimlerin yanı sıra genel seçimler de bu yıl içinde yapılacak. Thüringen'de seçimler ekim 2019'da yapılan eyalet meclisi seçimlerinin ardından yaşanan kaos nedeniyle tekrarlanacak fakat seçim tarihi henüz kesinlik kazanmadı. Saksonya-Anhalt'ta seçimler 6 Haziran'da, 2021 sonbaharında ise Mecklenburg-Vorpommern'de eyalet seçimleri ve Berlin Eyalet Meclisi seçimleri yapılacak. Genel seçimlerin ise 26 Eylül’de yapılması planlanıyor.

YORUMLAR 3
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Merkel bitmiş ölmüş aglayanı yok
  Cevapla
 • tek parmak 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten bir is yapmiyorlar is yapmis gibi yaparak tr dusmanligi erdogan dusmanligi yapiyorlar halk da malk bize ne erdogan yada tr demiyor ulkemiz icin ne yapiyorsun bize bu ønemli demiyor cok avrupa ulkesi ayni ise yaramaz lider dolu kendilerini kahraman gøstermek icin tr saldirir en cok da skandinavi ulkesin de bu mallar tr nerde bunlarin ulkesi nerde hic bir sey yapma cik erdogan diktatør de mal halk ha bøylemis der liderleri bir hat yapti sanir burda durum ayni bu bunak kari zaten bir sey yapmiyor yalan makinesi gibi idi tek yatirimi pkk fetø idi kim bunlara yatirim yapti ise gitti bunlara iyi girdi
  Cevapla
 • kahrol chpkk 1 yıl önce Şikayet Et
  turkiyeyle ugrasirsan boyle erir gidersin sabunluk seni...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İslam Memiş, gram altında yeni rekor için tarih verdi! 'İki müjde' diyerek açıkladı
ABD 6. nesil B-21 bombardıman uçağını tanıttı