Avrupa Birliği'nden aşı pasaportu açıklaması

Koronavirüse karşı başlatılan aşı çalışmalarının uluslararası seyahatlere yansıması en çok tartışılan konulardan biri. Özellikle bu noktada aşı pasaportu uygulaması, nasıl hayata geçirileceği merak konusu olan meselelerden biri olurken, Avrupa Komisyonu İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, AB’nin tartıştığı aşı pasaportunun Haziran ayında kullanılabileceğini açıkladı. Breton, pasaportun her dilde olabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği'nden aşı pasaportu açıklaması
Avrupa Birliği'nden aşı pasaportu açıklaması
GİRİŞ 15.03.2021 15:51 GÜNCELLEME 15.03.2021 16:09
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında aşılama programlarının başlamasıyla dünya genelinde aşı pasaportu konusu tartışılmaya başlandı.

Avrupa Birliği’nin de gündem maddelerinden olan aşı pasaportu hakkında katıldığı programda detaylı bilgi veren Avrupa Komisyonu İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, pasaportun yaz tatili öncesinde hazır olmasının hedeflendiğini söyledi.

TURİZM SEZONUNU KORUMAK İÇİN

"Bunu Haziran ayından önce yaptırmak için çalışıyoruz. Turizm sezonunu korumak için her şeyi yapmamızın şart olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulunan Breton, pasaportun bir kişinin Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış bir aşı ile Kovid-19'a karşı aşılanıp aşılanmadığını, yakın zamanda tedavi olup olmadığı ve dolayısıyla bağışıklık kazanıp kazanmadığını göstereceğini söyledi. 

HER DİLDE TERCÜMESİ OLACAK

Öte yandan aşı pasaportunun elektronik ve kağıt formda mevcut olacağını sözlerine ekleyen Breton, pasaportun ücretsiz bir QR kodu ile donatılmış olacağını ve her dilde tercüme edileceğini belirterek, "Avrupa Birliği'nin tüm ülkelerinde geçerli olacak" ifadelerini kullandı.

Aşı pasaportu nedir? Aşı pasaportu isteyen ülkeler

AB içinde seyahatleri kolaylaştırması hedeflenen aşı pasaportu, 17 Mart’ta Avrupa Parlementosu’nde görüşülmesinin ardından 25 Mart tarihinde 27 Avrupa ülkesi liderinin görüşüne sunulacak.

YORUMLAR 3
 • Sadık Latino 3 yıl önce Şikayet Et
  Bundan böyle Övropaya interneyşınıl sertifıkeyt ov vaksineyşın or pırafileksis olmadan seyahat yapamiycaz canlarım benim. Öruvar. Çüz. Arrivedersi Madam. Pardon Sinyora.
  Cevapla
 • VARTO 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu yamyamlardan kurtarsın aşıyı zorumlu kılacaklar ...
  Cevapla
 • kenan 3 yıl önce Şikayet Et
  amaç oydu zaten YENİ DÜNYA DÜZENİ!!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
DEM Partili belediyeden sağlık çalışanlarına mobbing: Balçık ve zift temizlettiler
Öğretmenlikte yeni dönem! İşte madde madde detaylar: 23 bin TL ödeme...