Amor'dan Türkiye'ye HDP tehdidi: Ciddi sonuçları olacak

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, HDP'nin kapatılmasına yönelik açılan davaya ilişkin haddini aşan ifadeler kullanarak "İlişkilerde ciddi sonuçları olacaktır" dedi.

Amor'dan Türkiye'ye HDP tehdidi: Ciddi sonuçları olacak
Amor'dan Türkiye'ye HDP tehdidi: Ciddi sonuçları olacak
GİRİŞ 20.03.2021 11:59 GÜNCELLEME 20.03.2021 12:01
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin Avrupa Parlamentosundaki Sosyalist ve Demokratlar Grubu (S&D) adına açıklama yayımladı.

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının HDP'nin kapatılması talebi, Türk makamlarının insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanındaki reformlarda ilerleme konusundaki iradelerinin eksikliğine dair açık bir mesajdır. Bu dava, demokrasinin temel ilkelerine yönelik bir darbedir. Eğer sonuçlandırılırsa, Türkiye'yi AB'den uzaklaştıracak ve mevcut otoriter eğilimini daha da ileri götürecek üzücü bir adım olacaktır" denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Daha dün HDP milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle milletvekilliğinden ve dokunulmazlığından oldu. Artık her an hapsedilmesi bekleniyor. Bu olayla aynı gün Türk makamları, iktidar partilerinden siyasetçilerinden gelen çağrıların ardından HDP'yi yasaklamak için siyasi amaçlı bir yargı sürecini başlattı.

Türkiye hükümetine, Türkiye’nin anayasasında yer alan ilkeler ve Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda çoğulculuğa ve milletvekillerinin ifade özgürlüğüne saygı duyması için çağrıda bulunuyoruz. Demokratik olarak seçilmiş muhalefet partileri özgürce faaliyet gösterebilmelidir. Türk yetkililer HDP'ye yönelik tehditlerini uygularsa, bunun Türkiye ile AB arasında zaten gergin olan ilişkilerde ciddi sonuçları olacaktır.

HDP, S&D Grubu'nun iki kardeş partisinden biridir ve Türkiye’de 6 milyon seçmeni temsil eden demokratik ve barış yanlısı bir partidir. Partiye yönelik devam eden baskılar derhal sona ermelidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına rağmen 4 yıldan fazladır cezaevinde olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması talebimizi de yineliyoruz."

YORUMLAR 59
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Of of, önüne gelen bir şey diyip posta koyuyor, şöyle olur, sonucu ahır olur, nedir bu ya ne olacaksa olsun, sanki 1914 yılına döndük, savaş öncesi sıkıştırma, bunlar hep ekonomik kırılganlık yüzüne oluyor, zaman savaşa hazırlık zamanı.
  Cevapla
 • 01adana 1 yıl önce Şikayet Et
  her yeriniz sonuç netice olsa ne yazar lan looloş
  Cevapla
 • Pakistan 1 yıl önce Şikayet Et
  Devam edin böyle Pakistandan beter olacaksiniz bir gün Dünyadaki yalniz ülke,insan haklari olan 0 ülke
  Cevapla
 • Neyse o 1 yıl önce Şikayet Et
  Cehennemin dibine kadar gidin şeytanın köleleri adi kafirler
  Cevapla
 • Tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi lan ordan,hoşt!..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li senatörden hadsiz F-16 çıkışı: PKK'ya karşı kullanmazsanız veririz
S&P'den tepki çeken Türkiye kararı