Özlem Türeci kanser aşısı için tarih verdi

BioNTech'te eşi Uğur Şahin'le birlikte koronavirüs aşısını geliştiren Özlem Türeci, üzerinde çalıştıkları kanser aşıları ile ilgili, "mRNA'ya dayanan farklı kanser aşılarımız var. Birkaç yıl içinde insanlara sunmaya hazır olacağız" dedi.

Özlem Türeci kanser aşısı için tarih verdi
Özlem Türeci kanser aşısı için tarih verdi
GİRİŞ 20.03.2021 16:52 GÜNCELLEME 22.03.2021 08:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ederken, ilk onaylı aşıyı geliştiren Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, uluslararası medyanın gündeminden düşmüyor.

Önceki gün Axel Springer'den ödül alan, dün de Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel'in katıldığı törenle Almanya'da Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verilen çift, mRNA çalışmalarıyla New York Post'a konu oldu.

mRNA üzerinde kanser araştırmaları yapan çiftin, koronavirüs salgını patlak vermesi üzerine 11 ay içinde aşıyı geliştirdiğini yazan gazete, Türeci ve Şahin'in kanser çalışmalarına yeniden ağırlık vereceğine dikkat çekti.

"BİRKAÇ YIL İÇİNDE SUNACAĞIZ"

Kovid-19'a karşı da kullanılan mRNA sistemini açıklayan New York Post, bu yöntem sayesinde vücuda enjekte edilen sentetik RNA moleküllerinin, virüsle mücadele edecek proteinlerin üretilmesini sağlayacak bilgiyi bağışıklık sistemine ulaştırdığı belirtildi.

Bu teknolojinin kanserli hücreler ve tümörlere karşı da kullanılması için çalıştıklarını belirten Türeci, "mRNA'ya dayanan farklı kanser aşılarımız var. Bu tip tedavi yöntemi ve geliştirme süreçlerinde tahmin yapmak zordur. Ancak birkaç yıl içinde kansere karşı savaşacak aşımızı da insanlara sunmaya hazır olacağız" dedi.

"TEK BAŞIMIZA YAPAMAZDIK"

Almanya'daki en yüksek onur olan liyakat nişanını almaları üzerine de konuşan Türeci, "Bu büyük bir onur ancak tek başımıza yapamazdık. Ortada pek çok emek söz konusu. BioNTech'teki ekibimiz, sürece dahil olan ortaklarımız, hükümetler ve düzenleyici kurumlar hep birlikte çalıştık" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Simyaci 8 ay önce Şikayet Et
  bu kadin guvenilir degil
  Cevapla
 • Nazif 8 ay önce Şikayet Et
  M içerisine istediklerini koyarak RNA üzerinde oynama yapacaklar. Şimdiye kadar neredeydiniz? Yeni mı başladınız bu işlere? Allah'ım senin kusursuz sistemini ifsad etmek isteyenlere fırsat verme. Amin
  Cevapla
 • Ömer 8 ay önce Şikayet Et
  bunları ama büyürlerdi bu işin sonu ne olucağını çok merak ediyorum sanki bunlar süper kahraman
  Cevapla
 • Enver 8 ay önce Şikayet Et
  Böyle bilim insanları insanlığın hizmetine buluşlar yapıyor aşı çok iyi olur inşallah. Başarılar dilerim .
  Cevapla
 • Armut 8 ay önce Şikayet Et
  Selçuk armut piş ağzıma düş. Yok öyle tembellikle bir şeyler kazanmak
  Cevapla
 • Selçuk 8 ay önce Şikayet Et
  Sanki iyilik için yapıyorlar. Madem öyle aşının formülünü tüm dünyaya açılasınlar. Ama fakire yok ...
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  İnşallah iyi haber
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam Memiş'ten ezber bozan altın açıklaması: Bu fiyatlar köpük deyip düşeceği rakamı verdi
Casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ın adı, CIA uzantılı raporda 39 kere geçiyor