Rusya büyükelçisi Türk Dışişlerine çağrıldı: Son saldırılardan dolayı kaygılıyız

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile dün bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirildiğini ve Suriye'deki saldırılardan ötürü kaygıların iletildiğini açıkladı.

Rusya büyükelçisi Türk Dışişlerine çağrıldı: Son saldırılardan dolayı kaygılıyız
Rusya büyükelçisi Türk Dışişlerine çağrıldı: Son saldırılardan dolayı kaygılıyız
GİRİŞ 23.03.2021 17:22 GÜNCELLEME 24.03.2021 09:28
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile bir görüşme gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Rusya'nın Ankara Büyükelçisiyle dün Bakanlığımızda bir görüşme oldu. Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye'deki saldırılar ele alındı. Kaygı ve endişelerimiz iletildi. Hastane saldırısı da vurgulandı. Askeri makamlarımız da benzer kaygıları Rus makamlarına iletti" denildi.

ABD'den Rusya ve Esed rejimine kınama

SURİYE'DEKİ SON SALDIRILAR

Rusya'ya ait savaş uçaklarının 21 Mart'ta Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib iline yaptığı hava saldırılarında bir sivil hayatını kaybetmiş, iki sivil yaralanmıştı.

Muhaliflere ait uçak gözlemevinin Rusya'ya ait olduğunu bildirdiği savaş uçakları, İdlib'in Sarmada beldesiyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Babu'l Hava sınır kapısı alanına ve M4 kara yolu yakınlarına da saldırılar düzenlemişti.

Esed rejimi yine sivilleri hedef aldı

Uçak gözlemevine göre, Akdeniz'den atılan bir balistik füze de İdlib'in Türkiye sınırına yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Kah köyünde Suriye Milli Ordusu karargahı yakınlarına düşmüş, ilk belirlemelere göre bir sivilin hayatını kaybettiği, iki sivilin de hafif yaralandığı bildirilmişti.

Aynı gün, Esed rejimi ve destekçisi İran'ın kontrolündeki terörist grupların, Halep'in İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde hastaneye düzenlediği saldırıda da biri çocuk yedi sivil ölmüştü.

Esed rejimi hastaneyi vurdu

Öte yandan, Milli Savunma Bakanlığı geçen hafta, Halep'te rejim ve destekçilerinin kontrolündeki Kuveyris Havaalanı'dan Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerine düzenlenen balistik füze saldırısında sivil yerleşim yerleriyle akaryakıt tankerlerinin park noktalarının hedef alındığını ve yaralıların olduğunu bildirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 37
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Başladiğin işi bitirecen yoksa suruncemede kaliyor poroplem poreplem oluyor çöz çöze bilirsen
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaptığımız harekatlar yarıda bırakıldığı müddetçe açık yaralar kaşınmaya ve kanatılmaya devam edecek. Ne zaman başladığımızı bitireceğiz?
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  ne zaman bankalarda dolardan cok tl hesap olur , o zaman
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  esedin s400lerini vurmaları için suriye milli ordusuna gerekli silahları vermek lazım.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Hep aynı taktik ufak ufak başlayıp yine parça parça sivilleri vuracaklar ve dozu giderek yükseltecekler ve sonunda bir parça daha kopartacaklar.
  Cevapla
 • Han 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyükelçiyi çağırarak gereksiz bir hareket edilmiştir. Aynı şekilde cevap verliymeliydi. Ister Suriyede, ister Libyada, ister yakında Ukraynada. Vesselam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ters yönde ilerleyen sürücü trafiği birbirine kattı! Rahatlığı pes dedirtti...
Jonathan Ruhe: Türkiye NATO'daki geleneksel rolünü kaybetti, Dedeağaç iyi bir alternatif