Facebook: Çinli bilgisayar korsanları Uygurları hedef alıyor

Sosyal paylaşım platformu Facebook, Çinli bilgisayar korsanlarının, ülke dışında yaşayan Uygur kökenli aktivistler, gazeteciler ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için sahte hesaplar üzerinden, siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Facebook: Çinli bilgisayar korsanları Uygurları hedef alıyor
Facebook: Çinli bilgisayar korsanları Uygurları hedef alıyor
GİRİŞ 25.03.2021 00:48 GÜNCELLEME 25.03.2021 00:51

Facebook'un internet sitesinden yapılan açıklamada, Çinli korsanların, hedef aldıkları kişilerin elektronik cihazlarına gözetleme yapabilecek kötü amaçlı yazılımlar bulaştırmaya çalıştıkları kaydedildi.

Açıklamada, "Özellikle Türkiye, Kazakistan, ABD gibi ülkelerde yaşayan Çin'in Sincan bölgesindeki Uygur kökenliler ve diğer Müslüman azınlıklar arasındaki aktivistler, gazeteciler ve muhalifler hedef alındı" dendi.

Ayrıca, korsanların, kötü amaçlı yazılımları, Uygurlar arasında popüler bazı haber sitelerinin linklerini taklit etmek yoluyla paylaşarak yaptıklarına dikkat çekildi.

UYGUR TOPLULUK ÜYESİ OLARAK SAHTE HESAP AÇTILAR

Çinli korsanların, hedefledikleri insanlarda güven oluşturarak gönderdikleri kötü amaçlı bağlantılara tıklamaları için Facebook'ta gazeteci, öğrenci, insan hakları savunucusu veya Uygur topluluğunun üyeleriymiş gibi sahte hesaplar oluşturduğu vurgulandı.

"İYİ KAYNAKLARA SAHİP VE ISRARLI BİR OPERASYON ÖZELLİĞİ TAŞIYORLAR"

Facebook, söz konusu siber saldırıların sorumlusu olarak direk Çin hükümetini suçlamasa da ilgili bilgisayar korsanlarının "iyi kaynaklara sahip ve ısrarlı bir operasyon özellikleri taşıdığına" işaret etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail’den suikast planı! Türkiye de dahil dünyanın dört bir yanında katliama hazırlanıyor
Erdoğan'dan asgari ücrete tek zam açıklaması