Süveyş Kanalı’nda petrol krizi

Süveyş Kanalı’ndaki gemi krizi gün geçtikçe büyürken Batı'da petrol paniği başladı. Uzmanlardan geminin ikiye bölünmesi fikri ortaya atıldı

GİRİŞ 26.03.2021 07:00 GÜNCELLEME 26.03.2021 08:36
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Panama bandıralı konteyner gemisi Ever Given'in şiddetli rüzgâr ve kum fırtınası sebebiyle Süveyş Kanalı’nda kontrolden çıkarak sürüklenmesi, ardından kanalı her iki yönde kapatmasıyla başlayan kriz büyüyor.
 

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan geminin şirketi özür diledi

 


193 kilometre uzunluğundaki kanalda her iki yönde trafiği tıkayan devasa gemi, yıllardır görülen en kötü nakliye sıkışıklığından birini oluşturdu. Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA), karaya oturan Ever Given’i kurtarmak için çabaladıklarını belirterek, şu an 150 geminin sıkışıklık sebebiyle yoluna devam edemediğini açıkladı. Bu arada, Mısır'ın Süveyş Kanalı, uluslararası deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyor. Dünyanın en yoğun su yollarından biri olup Atlantik Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasında petrol, doğalgaz ve kargo taşımacılığı için çok önemli bir bağlantı sağlıyor. Afrika’nın güney ucundaki rotaya alternatif olan kanal, gemicilerin yolunu kabaca yarı yarıya azaltıyor. Yaşanılan bu tıkanıklığın Akdeniz ile Kızıldeniz arasında hareket eden küresel gemicilik için büyük bir zincirleme etkisi olabileceği konuşuluyor.Petrol analiz firması Vortexa'ya göre 13 milyon varil ham petrol taşıyan on tanker bu durumdan ciddi şekilde etkilenecek. Akabinde petrolün Avrupa'ya yolculuğu 15 gün gecikecek. Hâl böyle olunca petrol fiyatları da yükselecek. Geminin kanalı kapatmasından bir gün sonra bile fiyatlara yüzde 7 zam geldi. Ayrıca günlük yaklaşık 9,6 milyar dolar değerinde zarar oluştu. Axi stratejisti Stephen Innes “Ya kanal için kuyruğa girmek ya da Afrika'nın etrafında dolaşmak gerek. Ekstra yolculuk süresi mevcut boru hatlarındaki stoku azaltacak” dedi.
 

Süveyş Kanalı haftalarca kapalı kalabilir


GEMİNİN İKİYE BÖLÜNME İHTİMALİ VAR

Fordham Üniversitesi Denizcilik ve Denizcilik hukuku Profesörü Lawrence Brennan: Çekilen fotoğraflarda geminin sert karaya oturduğu ve kıç tarafının yüzer durumda olduğu görülüyor. Bu da gemide ek hasara sebep olabilir. Gemi ikiye bölünürse ve yeniden yüzdürülüp çıkarılamazsa, kanal uzun süre kapalı kalabilir.

Türkiye Gazetesi

YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Deli 4 ay önce Şikayet Et
  Havaya ucurun sorun biter
  Cevapla
 • Orhan 4 ay önce Şikayet Et
  O gemi kendiliğinden karaya oturmadı... Oturtuldu bence !! Bakalım altından ne çıkacak , kime yarayacak..
  Cevapla
 • Şanlıurfali 63 4 ay önce Şikayet Et
  Gemideki yükün birazı başka bir gemiye alınırsa baskı azalır yan menavra ile çıkma imkanı olabilir
  Cevapla
 • Ufuk 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlar ne kadar beceriksizler.kardeşim yanına bifür gemi yanaştırın ve yükü gemiye alın,öbür gemide yüzer hale gelsin.şimdiye kadar çoktan açılmıştı.
  Cevapla
 • İsmail 4 ay önce Şikayet Et
  Gemi batırılsın
  Cevapla
 • harun 4 ay önce Şikayet Et
  kardes sen hic hayatinda super dev konteyner gemisi gordunmu????galiba chp lisin birde heykelini dikelim tam olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yangın sönmeden 'akılalmaz' girişim! Türkiye bunu konuşuyor
Kılıçdaroğlu'ndan THK itirafı: Uçabilir durumda uçak yok