İngiltere'den müjde gibi araştırma: Biontech aşısı 'mükemmel koruma' sağlıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada Pfizer-BioNTec koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıranların yüzde 99'unda "güçlü bağışıklık tepkisi" oluştuğu bildirildi.

GİRİŞ 27.03.2021 02:42 GÜNCELLEME 27.03.2021 09:11
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin geliştirdiği Pfizer-BioNTec koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıranların yüzde 99'unda "güçlü bağışıklık tepkisi" oluştuğu bildirildi. Araştırma ile ilgili konuşan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, çalışmanın aşıların virüse karşı "mükemmel" koruma sağladığına ilişkin daha fazla kanıtı ortaya koyduğunu belirtti.

İngiltere Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Oxford, Sheffield, Liverpool, Newcastle ve Birmingham Üniversitelerinden bir grup araştırmacının, Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının ilk dozunu yaptıran sağlık çalışanlarında aşıdan sonra oluşan bağışıklık tepkisini incelediği belirtildi.

Açıklamada, 9 Aralık 2020-9 Şubat 2021 tarihleri arasında, ilk doz aşıyı yaptıran 257 sağlık çalışanından alınan kan örneklerinde T hücresi ve antikor tepkilerinin analiz edildiği kaydedildi. İlk doz aşıyı yaptıranların yüzde 99'unda güçlü bağışıklık tepkisinin oluştuğu aktarılan açıklamada, aşının, Kovid 19 kaynaklı şiddetli hastalığa karşı da koruma sağladığı bilgisine yer verildi.

"İLK DOZ ÖNCELİK VERİLİP DAHA FAZLA KİŞİ AŞILANMALI"

Açıklamada, araştırma sonuçlarının, ilk dozu yüksek koruma sağlayan Pfizer-BionTech'in Kovid-19 aşısının ikinci dozunun uzun süre sonra yapılabileceği görüşünü desteklediği ve ilk doza öncelik verilmesiyle risk grubunda yer alan daha fazla kişinin korunabileceği bildirildi.

KORONA GEÇİRİP AŞI YAPTIRANLARIN ANTİKOR DÜZEYİ DAHA YÜKSEK

Kovid-19 geçirdikten sonra bir doz aşı yaptırmış kişilerdeki T hücresi ve antikor tepkisinin Kovid-19'a yakalanmadan bir doz aşı yaptırmış kişilere kıyasla daha yüksek olduğu dile getirilen açıklamada, aşıdan sonra oluşan T hücresi ve antikor yanıtının ne kadar sürdüğünün ise henüz bilinmediği ifade edildi.

MÜKEMMEL KORUMA SAĞLIYOR

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, çalışmanın aşıların virüse karşı "mükemmel" koruma sağladığına ilişkin daha fazla kanıtı ortaya koyduğunu belirtti. Hancock, yürüttükleri "başarılı" aşılama programı sayesinde ülkedeki yetişkinlerin yüzde 50'sinden fazlasının aşı olduğunu ve temmuza kadar tüm yetişkinlere aşı sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Basdas 1 ay önce Şikayet Et
  İngilizler,rezil olan Oxford icadı aşıyı mezarından çıkarıp parlattılar.Faydasız aşıyı algi operasyonuyla dünyaya benimsettiler.
  Cevapla
 • İstanbul 1 ay önce Şikayet Et
  Bir arkadaş vardı hani, kapanmıştı 3 ayda falan aşı bulacaktı...Sahi bilen var mı?
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Hemen inandık !!
  Cevapla
 • millet 1 ay önce Şikayet Et
  yan etkileri nolcak birazda onu anlat.....
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Korona yalan, Aşı olmam diyenlere fena yan etki yapıyormuş!.. Siz sakın Aşı filan olmayın!.. Korona Aşıları insan seçiyor galiba kardeş! :)))
  Cevapla
 • Hürriyet 1 ay önce Şikayet Et
  Yerse....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Koronavirüsü bitirmek için ABD'den bomba hamle!
Bakan Koca'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Susuyorsak edebimizden!