Süveyş Kanalı'nı tıkayan gemiyi 'Süper Solucan Ay' kurtarmış

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan ve dünya deniz ticaretinde krize neden olan Ever Given adlı geminin kurtarılmasında, gece çıkan Ay'ın etkili olduğu öğrenildi.

Süveyş Kanalı'nı tıkayan gemiyi 'Süper Solucan Ay' kurtarmış
Süveyş Kanalı'nı tıkayan gemiyi 'Süper Solucan Ay' kurtarmış
GİRİŞ 30.03.2021 12:59 GÜNCELLEME 30.03.2021 16:30
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Süveyş Kanalı'nda bir haftadır süren karaya oturan gemi krizi son buldu. Ever Given adlı 400 metrelik yük gemisi tamamen yüzdürülerek kurtarıldı. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Korgeneral Usame Rabie, çalışmalar sonucu geminin başarılı bir şekilde ve tamamen yüzdürüldüğünü ifade etti.

Süveyş Kanalı yeniden açıldı, kriz sona erdi: Ever Given tamamen kurtarıldı

SÜPER DOLUNAY ETKİSİ

Ever Given adlı geminin tamamen kurtarılmasıyla ilgili çarpıcı bir ayrıntı dikkat çekti. Gece çıkan ve Türkiye'den de görülen süper dolunayın geminin kurtarılmasında etkili olduğu öğrenildi. "Süper Solucan" olarak da bilinen dev dolunayın etkisiyle suların yükseldiği ve bu durumun geminin kurtarılmasında etkili olduğu belirtildi.

'Süper Ay' gökyüzünde!

SÜPER SOLUCAN AY NEDİR?

Süper Solucan Ay, ortalama bir dolunay görüntüsü ile karşılaştırıldığında yüzde 7 daha büyük ve yüzde 15'e kadar daha parlak bir şekilde görülmesidir.

NASA yetkilileri, ayın Dünya'ya olan yakınlığı nedeniyle bazı tanımlara göre bir "süper ay" olarak kabul edilebileceğini belirtti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • sokağın sesi 1 ay önce Şikayet Et
  Yani diyorki ayın çekim kuvvetiyle deniz kabarmış ve gemi oturduğu yerden kalkmış.
  Cevapla
 • Selman 1 ay önce Şikayet Et
  Yani Ay'ın sahibi çıkarmış
  Cevapla
 • Yahya 1 ay önce Şikayet Et
  Bi bilemediniz Külli şeyîn Kadr. Arkadaş Kün fe yekün'e sahip Allah ( C.C.) öyle murad etti. İlla herşeyi bir Maddedci bakıp izah arayacaksınız. İman yahu iman. O istedi işte...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Altın fiyatlarını değiştirecek iki gelişme!
İsrail'i bu gençler yakacak!