14 ülkeden DSÖ'ye virüsün kaynağıyla ilgili çok sert suçlama!

ABD'nin de aralarında bulunduğu 14 ülke, yeni tip koronavirüsün kaynağıyla ilgili yayınlanan DSÖ raporuna çok sert tepki gösterdi.

14 ülkeden DSÖ'ye virüsün kaynağıyla ilgili çok sert suçlama!
14 ülkeden DSÖ'ye virüsün kaynağıyla ilgili çok sert suçlama!
GİRİŞ 31.03.2021 02:06 GÜNCELLEME 31.03.2021 02:08
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

ABD'nin de aralarında bulunduğu 14 ülke, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) kökeninin hayvanlar olduğu sonucuna ulaşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlar raporuna tepki göstererek, raporun "çok geç açıklandığını" ve "orijinal verilere ulaşım sağlamadığını" belirtti.

14 ÜLKEDEN DSÖ'YE SERT SUÇLAMA!

ABD, Avustralya, İngiltere, Kanada, Çekya, Danimarka, Estonya, İsrail, Japonya, Letonya, Litvanya, Norveç, Güney Kore ve Slovenya hükümetleri, son açıklanan DSÖ raporuna ortak yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Açıklamada, Covid-19'un kaynağına ilişkin DSÖ ile ilgili uzmanların çalışmalarının önemine vurgu yapılırken, virüsün kaynağına ilişkin son rapor konusunda soru işaretleri olduğu kaydedildi.

"Covid-19'un kökenlerine ilişkin müdahale ve uygunsuz etkilerden uzak, şeffaf, bağımsız analiz ve değerlendirmeleri destekliyoruz. Bu bağlamda, DSÖ öncülüğünde Çin'de yapılan son çalışmaya ilişkin ortak endişelerimizi dile getiriyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, bundan sonraki süreçte bağımsız çalışmaların desteklenmesi konusunda birlikte hareket edilmesi gerektiğine işaret edildi.

DSÖ uzmanlarının yaptıkları çalışmaların değerli olduğu vurgulanan açıklamada, Covid-19'un kaynağına ilişkin uluslararası uzmanlar raporunun "çok geciktiği" ve "orijinal verilere ulaşım sağlama" konusunda eksik kaldığı belirtildi.

Virüsün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceği yönündeki bulgular üzerindeki çalışmaların devam etmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, "DSÖ ve tüm üye ülkelerin verilere zamanında ulaşma ve şeffaflık konusunda taahhütlerini yenilemeleri gerekmektedir" ifadesiyle hem DSÖ'ye hem de adı zikredilmeden özellikle Çin'e çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, uluslararası uzmanların virüsün kaynağına ilişkin çalışmalarında gerekli verilere daha hızlı ve şeffaf şekilde ulaşması için ilgili tarafların daha hassas olması gerektiği ifade edildi.

ABD yönetimi, uzunca süredir virüsün kaynağına ilişkin çalışmalara yeterince kapı açmadığı gerekçesiyle Çin yönetimine eleştiriler yöneltiyordu.

DSÖ-ÇİN RAPORU

DSÖ-Çin ortak çalışmasıyla Covid-19'un kökenine ilişkin açıklanan raporda, Covid-19'un yarasalardan insanlara başka bir hayvan yoluyla bulaştığı öne sürülmüştü. Raporda, Covid-19'un laboratuvardan çıkma ihtimali ise "en düşük ihtimal" olarak gösterilmişti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise Covid-19'un laboratuvardan çıkma ihtimalinin "en düşük" hipotez olduğunun iddia edildiği DSÖ raporuna ilişkin, "Bu değerlendirmenin yeterince kapsamlı olduğuna inanmıyorum. Daha sağlam sonuçlara ulaşmak için daha fazla veri ve çalışmaya ihtiyaç duyulacak." açıklamasını yapmıştı.

ÇİN, SORUŞTURMA ÇAĞRILARINI GERİ ÇEVİRMİŞTİ

Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020'de DSÖ'ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Uluslararası baskıların artmasının ardından ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak ocak başında Çin'e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

İzinlerin alınmasının ardından 14 Ocak'ta özel uçakla Vuhan'a gelen heyet, 14 gün karantinada tutulmuş ve bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Heyet, 29 Ocak'ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan'daki deniz ürünleri gıda pazarının yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 34
 • pelin 2 ay önce Şikayet Et
  Koronavirüse karşı olan bir takım insanlar öldüyse ilaç sanaiyine karşı olan bir takım insanlar öldüyse ve Bill Gates ülkelere gidip gizli anlaşmalar yapıyorsa eğer bütün olanların altında bir şeyler vardır da saklanıyordur demek
  Cevapla
 • milletin ferdi 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes boş yere Çin'i DSÖ'yü suçluyor, neye yarayacaksa... Çin ister tecrübesinden olsun ister otoriterliğinden olsun, isterse halkının disiplinli olmasından kaynaklansın salgında en başarılı ülke... Virüsün nereden ilk çıktığı tam olarak bilinmiyor ama ilk defa Çin'in tespit ettiği gün gibi ortada... Çin dünyaya salgına nasıl mücadele edileceğini de öğretti. Dünyaya yayan da Çin değil. Çünkü Çin, Çin’de bile yayılmasına engel oldu. Herkes kendi ülkesinde yayılmasından sorumlu. DSÖ'de salgında fakir ülkelerin tek şansı. İş ABD, İsrail, Kanada gibi yamyamlara kalsa zırnık koklatmazlar fakir ülkelere... Hemen tüm yorumcular ders alacaklarına boş yaygara peşinde...
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  @Çinlinin Ferdine cevap: Komunist çin yalan söyleyerek örtbas ederek virüse gizleyerek dünyayı çin malı virüsünü yaydı. Çin malı virüs hepimizi hasta etti ve virüsten dolayı 30 bin vatandaşımız hayatını kaybetik. Virüsün ekonomik zararı hiç heasp etmedim! Şimdi ise ayni komunist çin aşı diplomasi politikasıyla dünyadaki etkisini gücünü artıriyorlar ve dahada artırmaya çalışıyorlar. Ne yazıkı bazı bireylerdeki komunist çin yalakalığı ve güzellemeri adeta dehşet verici! Youtube da birkere "China Uncensored" diye yaz ve izlemenize tavsiye ederim! Yada youtube "Ayla" adĺı filmi izleyin o zaman anlarsın belki bunkarın ne mal oldukalrını!
  Cevapla
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Olası tazinat davalarına önlemek için komunist çin rejimi WHO ve bilim adamlarına ve raporlarına satın almış durumdalar. Zaten virüse saklayarak gizleyeek yalan söyleyerek söyletirerek virüslerine dünya yayıp hepimizi hasta ettiler üstelik dünya ekonomilerine çöktütürdüler ve Dünya ekonomislerine Billiarlarca $ Dolar zararı uğratılar.
  Cevapla
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Bu Virüsün içinde AIDS virüsün genetikleri mevcut nobel ödülü proffesöru Luc Montagnier tespit etmiş! Virüs büyük ihtimale lab kannayklı ve lab kaza sonucu çevreyi yayıldı! Her şeyi yalan ve sahte komunist çin rejimi olası tazminat davalarılar önlemek için WHO bilim adamlarına ve raporlarına satın almış durumda!
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Evet bu durum şüpheli, ilk heyeti geri göndermesinden belli, kim oldukları teşhis edilmiş oldu ,sonrası meçhul
  Cevapla
 • Tuncer 2 ay önce Şikayet Et
  Olmayan bişi olmuş gibi gösterdiler kaynağını bulamadılar dünya sahtekar örgütü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan talimat verdi! Türkiye'den dikkat çeken isimlerle Libya'ya üst düzey çıkarma
Ayasofya Camii'nde yürekleri ısıtan görüntüler! Kıyamdaki babasının kucağından inmedi