Ürdün Kralı Abdullah'a darbe girişimi! Çok sayıda gözaltı var

Ürdün'de Kral Abdullah’a yönelik darbe girişimi nedeniyle Ürdün kraliyet ailesinden en az 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ürdün Kralı Abdullah'a darbe girişimi! Çok sayıda gözaltı var
Ürdün Kralı Abdullah'a darbe girişimi! Çok sayıda gözaltı var
GİRİŞ 04.04.2021 00:37 GÜNCELLEME 04.04.2021 00:54
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Ürdün’ün eski Veliaht Prensi Hamzah bin el Hüseyin’in, üvey kardeşi Kral Abdullah II'ye yönelik darbe girişimi iddiası ile ilgili devam eden soruşturmanın ortasında Amman Sarayı kısıtlama altına alındı.

Ürdün medyasının güvenlik kaynağına dayandırdığı haberde, Al-Hüseyin’in yanı sıra Kraliyet Ailesi üyelerinden Sharif Hassan bin Zaid, eski Bakan Bassem Ibrahim Awadallah’ın da aralarında bulunduğu 20 kişi güvenlik nedeniyle gözaltına alındı.

Haberde, darbe girişimine dikkat çekilirken, söz konusu girişimin kraliyet ailesi üyesi Zaid, aşiret liderleri ve üst düzey yetkililerin planlandığı öne sürüldü. Prens Al-Hussein'in korumalarından 4'ünün de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi.

ÇOK SAYIDA ÜST DÜZEY KİŞİ GÖZALTINDA!

Prensin, başkent Amman'daki Sarayı'nda tutulduğu aktarılırken, gözaltına alınanlar arasında ülkenin güvenlik teşkilatından kişiler olduğu ifade edildi.

Ürdün resmi ajansı PETRA'da yer alan haberde ise Prens Hamza'nın gözaltına alındığı ya da ev hapsinde tutulduğu iddiaları yalanlandı.

FAALİYETLERİ DURDURULMASI İSTENDİ

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti, Kral 2. Abdullah'ın kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in gözaltına alınmadığını belirterek, güvenlik nedeniyle Prens Hamza'dan faaliyetlerini durdurmasının istendiğini söyledi.

Daha önce PETRA'da yer alan haberde eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah ve bazı kişilerin gözaltına alındığı aktarılmıştı.

Öte yandan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı bölgede alınan yüksek güvenlik önlemleri görüldü.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN 'YANINDAYIZ' MESAJI

Suudi Arabistan yönetimi, ülke güvenliğini korumak için alınan her türlü kararda Ürdün'ün yanında olduğunu açıkladı.

Ürdün'de eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in gözaltına alındığı yönündeki iddiaların ardından Suudi Arabistan Kraliyet Divanından yazılı açıklama yapıldı.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'da yayımlanan açıklamada, "Suudi Arabistan'ın, Kral 2. Abdullah ile Prens Hüseyin bin Abdullah'ın, ülkenin güvenlik ve istikrarını korumak ve bu yöndeki her türlü sabotaj girişimini bertaraf etmek için aldığı tüm kararları desteklediği ve kardeş ülke Ürdün'ün yanında yer aldığı" ifade edildi.

Ürdün ile Suudi Arabistan arasındaki kardeşlik, inanç ve ortak kader bağına vurgu yapılan açıklamada, iki ülkenin güvenliğinin ayrılamaz bir bütün olduğu belirtildi.

Açıklamada, Kral Abdullah liderliğindeki Ürdün'ün güvenlik ve istikrarının sürmesi temennisinde bulunuldu.

YAZDIR
YORUMLAR 29
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  seni halla dusuremdiler mi kales
  Cevapla
 • emre19 1 ay önce Şikayet Et
  Bir karistirilmayan yer Ürdün kalmıştı Orayida Amerkanin istediği şekilde karıştırın, bir Suriye, Libya'da ora olsun, sonrada İsrail başınıza İmparator olsun. Bide İsrail'le ugrasalim..
  Cevapla
 • ERCİŞLİ 1 ay önce Şikayet Et
  peçetenin kullanildiktan sonra atilacaği yer hiç değişmedi,değişmeyecek!!!
  Cevapla
 • Ali Osman 1 ay önce Şikayet Et
  İngiliz uşağı kral hepsi tek tek gidecek Arabistan dahil batı uşağı bütün yönetimler değişecek inşallah İslam devletleri birer birer birleşecek Ümmet birlik olacak.
  Cevapla
 • Girgir 1 ay önce Şikayet Et
  1600 yildir birleşmeyen araplar. Ali osman gelsin emri okur. Bizi birleştirsin diyorlar.
  Cevapla
 • Adsız Atlı 1 ay önce Şikayet Et
  Arap arabı efendilerin in emri ile satar. Arkasından BAE-Suud ikilisi çıkar. Tabi onların efendisi kim herkes biliyor. Ama buda babası gibi az satmadı müslümanları haa. Nede olsa İngiltere'deki meşhur okuldan mezun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mescid'i Aksa'da bayram namazı
Joe Biden: İsrail’in meşru müdafaa hakkı var