Ürdün'deki darbe iddialarında Mossad izi!

Ürdün'deki darbe girişimi kapsamında gözaltında tutulan Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'e Mossad ajanı bir İsrailli iş adamının yardım ettiği iddia edildi

Ürdün'deki darbe iddialarında Mossad izi!
Ürdün'deki darbe iddialarında Mossad izi!
GİRİŞ 05.04.2021 17:26 GÜNCELLEME 05.04.2021 17:27
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

ABD merkezli haber sitesi Axios, Ürdün'de dış güçlerle birlikte ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karışmakla" suçlanan Prens Hamza'nın ev hapsinde tutulması ve üst düzey isimlerin gözaltına alınmasıyla ilgili yeni bir iddia ortaya attı.

Axios, İsrailli iş insanı Roy Shaposhnik'in Prens'e yardım ettiğini öne sürdü.

MOSSAD İZİ ORTAYA ÇIKTI

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi'nin dün düzenlediği basın toplantısında dış güvenlik servisleriyle bağlantılı birinin Prens Hamza'nın eşiyle iletişime geçip, kendilerini yurt dışına çıkarmayı teklif ettiğini söylediğinin anımsatıldığı haberde, bahsedilen kişinin Shaponishnik olduğu kaydedildi.

Ürdün yönetiminin ABD hükümetiyle de ilişkileri olan Shaponishnik'i, Mossad ile bağlantılı olmakla suçladığı belirtildi.

BAĞLANTILARINI REDDETTİ

Öte yandan, Axios Muhabiri Barak Ravid, Shaponishnik'in kendisiyle iletişime geçtiğini ve Ürdün hükümetinin "darbeye yardım" suçlamalarını reddettiğini belirtti.

Shaponishnik'in hiçbir zaman Mossad ile bağı olmadığını söylediğini aktaran Ravid, arkadaşlık ilişkilerinden dolayı Prens Hamza ve ailesine yardım teklif ettiğini de kabul ettiğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

ABD merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan'da, eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin "ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle" gözaltına alındığını iddia etmişti.

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti ise Prens Hamza'nın gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini açıklamıştı.

Bin Hüseyin, avukatı aracılığıyla BBC'ye gönderdiği video kaydında ev hapsine alındığını açıklayıp, yönetimi "yolsuzluk ve beceriksizlik" ile suçlamıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ise dün yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma neticesinde eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in dış güçlerle birlikte ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Genelkurmay Başkanı'nın, Bin Hüseyin'den "ülkenin güvenliğini hedef alan faaliyetlerini durdurmasını" talep ettiğini ancak buna olumlu yanıt alamadıklarını aktaran Safedi, eski Veliaht Prens'e kanunlar çerçevesinde ve Haşimi Kraliyet ailesi içinde muamelede bulunulacağını kaydetmişti.

Arap dünyasının yanı sıra ABD de ülke güvenliği ve istikrarının korunması için alınan tüm kararlarda Ürdün'ü desteklediklerini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Son Osmanli 1 ay önce Şikayet Et
  yüzde yüz mosadın işi bu...
  Cevapla
 • pelin 1 ay önce Şikayet Et
  netanyahuylada Ürdün Kralı arasında bir anlaşmazlık olduğunuda söylüyorlar..benim orada takıldığım nokta Amerika ile Ürdün Kralı çok canım cicim dir Yani onların arasında bir anlaşmazlık olabileceğini sanmıyorum.Tabii kraliçe Nur'un kendi oğlunda kral yapmak isteme ihtimalinde koyuyorum..çünkü onu Abdullah sıradan silmiş
  Cevapla
 • Ömerfarukel halil 1 ay önce Şikayet Et
  Ey islâm dünyası geçmişte de örneği onlarca olduğu gibi bu günde israilli yada siyonist işadamı,sanatçı, diplomat,sporcu vs...kişiler yüzde 99 mossad ilişkilidir..! Bulundukları ülkede israil menfaatlerine hizmet ederler!ülkelerin uyanık olması lazım, bunların dostu,arkadaşı olmaz,bunların dostu, arkadaşı kendi menfaatleridir..!güvenmeyin sakın,bunlara takiyye siyaseti uygulayın ..çünkü kendileri aynı taktiği uygular..!lanetli,cehenneme zümera siyonistler..!
  Cevapla
 • pelin 1 ay önce Şikayet Et
  Prens Hamza'ya yabancı İstihbarat Teşkilatı bir helikopterle yurtdışına gitme imkanı sağlanmış karısıyla beraber ama gitmemiş sanıyorum..Safadi, Prens Hamza ve gözaltına alınanların devlet güvenlik mahkemesine sevk edileceğini söyledi.
  Cevapla
 • hiya 1 ay önce Şikayet Et
  Aynı gün türkiyede 103 darbeci .Bildiri yayınladı .İlginc. Yahudi uşakları.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları ateşkes önerisini reddetti!
Terör devleti zıvanadan çıktı! Bölgeden korkunç haberler geliyor