Veliaht Prens'ten geri adım: Bağlılık mektubu yazdı

Ürdün'de darbe iddialarının ardındaki isim olan Prens Hamza bin Hüseyin'in Kral 2. Abdullah'a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza attığı bildirildi.

Veliaht Prens'ten geri adım: Bağlılık mektubu yazdı
Veliaht Prens'ten geri adım: Bağlılık mektubu yazdı
GİRİŞ 06.04.2021 15:20 GÜNCELLEME 06.04.2021 15:20
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan açıklamaya göre, Prensler Haşim bin Hüseyin, Tallal bin Muhammed, Gazi bin Muhammed ve Raşid bin Hasan, Kral 2. Abdullah'ın amcası Hasan Bin Tallal'ın evinde Prens Hamza bin Hüseyin ile bir araya geldi.

"Haşimilerin tarihleri ​​boyunca, yönetimde adalet, merhamet ve şefkati gözettiğine" dikkati çeken Prens Hamza, mektupta ayrıca şu ifadelere yer verdi:

BAĞLILIK MEKTUBU YAYINLADI

"Majesteleri Kral 2. Abdullah bin Hüseyin, taşıdığı emanetle atalarının yolundan gidiyor. Anayasa ve yasalar üzerinde yükselen, şuurlu ve uyumlu halkıyla korunan ve sağlam bir şekilde kurumsallaşmış aziz bir vatanı yönetmenin sorumluluğunu taşıyor. Böylelikle, Allah'ın inayeti ve onun (Kral 2. Abdullah) yönetimi sayesinde, Ürdünlüler tüm tehlikelerin ve zorlukların üstesinden geliyor. Son 2 günde yaşanan gelişmelerin sonucunda kendimi Kral'ın ellerine bıraktım. Babalarımız ve dedelerimizin ahdi üzerine kalacağım. Atalarımızdan bize verilen emanete, onların yoluna, Kral'a ve Ürdün Haşimi Krallığının anayasasına sadık kalacağım. Her zaman Kral'ın ve Veliaht Prens'in destekçisi olacağım."

AMCASINI GÖREVLENDİRDİ

Kral'ın Prens Hamza konusuyla ilgilenmesi için amcası Hasan'ı görevlendirdiği, Prens'in de Haşimi Kraliyet ailesinin belirlediği yönteme bağlı kalacağı aktarılmıştı.

Eski Ürdün Kralı Hüseyin'in kardeşi Hasan Bin Tallal, 1999 yılında kardeşinin ölümünden 3 hafta önce veliaht prenslikten alınmış ve yerine Kral 2. Abdullah tayin edilmişti.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Öte yandan Ürdün resmi haber ajansı PETRA'ya göre, Amman Başsavcısı Hasan Abdellat, Prens Hamza ve aynı suçu işlemekle suçlanan 20 kişiyle ilgili soruşturmaların gizliliğini korumak için yayın yasağı getirildiğini belirtti.

Aksine bir karar verilinceye kadar yayın yasağının geçerli olacağını aktaran Abdellat, yasağın görsel-işitsel medya ve sosyal medya sitelerinde konuya ilişkin her türlü fotoğraf ve görüntünün yayın ve dolaşımını kapsadığını, ayrıca cezai yaptırımı olduğunu kaydetti.

ÜRDÜN'DE DARBE İDDİALARI VE YAŞANANLAR

ABD merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan'da eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin "ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle" gözaltına alındığını iddia etmişti.

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti ise Prens Hamza'nın gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini açıklamıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, dün yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma neticesinde eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Genelkurmay Başkanı'nın, Bin Hüseyin'den "ülkenin güvenliğini hedef alan faaliyetlerini durdurmasını" talep ettiğini ancak buna olumlu yanıt alamadıklarını aktaran Safedi, eski Veliaht Prens'e kanunlar çerçevesinde ve Haşimi Kraliyet ailesi kuralları uyarınca muamelede bulunulacağını kaydetmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • pelin 1 yıl önce Şikayet Et
  Ürdün de ki evvel dediklerime benzer kraliçe Nur'u kullanıp ele geçirmeye çalışıyor Amerika Biden..o darbe daha ileriye gitseydi Prens Hamza Kral olurdu..benim orada çok dikkat ettiğim nokta Prens Hamza'nın korunması ve ve annesinin Amerika vatandaşı olmasıydı..zaten diyorlar Prens Hamza ülkeyi istikrarsız yapıyor batı'ya karşı zayıflığı ile yani annesi kraliçe Nur sayesinde..Ben annesinin taht hırsı diyorum..hillarynin kampanyasına destek karşılığında ona da bu desteği vermişlerdir
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  yahu krak ülkende idam var kopar kellesini rahat ol
  Cevapla
 • ÖmerfarukBeytlahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabii...yemedi değilmi mossad operasyonu..!asın bu hain darbecileri...! Gerci şimdiki ürdün ve diğer arap yöneticileri de abd ve israil kuklası, kırın birbirinizi, yok birbirinizden farkınız...!siyonist uşakları sizi...!
  Cevapla
 • ahm 1 yıl önce Şikayet Et
  inanmayın abd ve ingilterede okumuşlarsa kesinlikle güvenilmez. çünkü oralarda okuyanlar satılmışlardır. değil devlet anasını bile satarlar şerefi bozuklar.
  Cevapla
 • hknslh 1 yıl önce Şikayet Et
  yazdım sildim! yazdım sildim! tipine tükürdüğüm :) en azından bunu yazayım da içimde kalmasın o kadar :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Tarihin en büyük dolandırıcılığı' 72 saatte 68 milyar dolar para gitti
EYT'liler dikkat: Eksik gün için sadece 3 seçenek var