ABD'den Çin'e çağrı: Ekpar Asat'ı derhal serbest bırak

ABD, Çin'e 5 yıl önce tutuklanan Uygur girişimci Ekpar Asat'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu

ABD'den Çin'e çağrı: Ekpar Asat'ı derhal serbest bırak
ABD'den Çin'e çağrı: Ekpar Asat'ı derhal serbest bırak
GİRİŞ 07.04.2021 20:24 GÜNCELLEME 07.04.2021 20:24

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5 yıl önce tutuklanan Uygur girişimci Ekpar Asat'ın haksız yere hapis yattığı belirterek serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Asat'ın serbest bırakılması için Twitter hesabından açıklama yapan Price, "Ekpar Asat 5 yıl önce haksız şekilde tutuklandı. O da Sincan'da tutuklanan, hapse atılan ve ortadan kaybolan milyonlarca Uygur veya diğer azınlık mensuplarından biri. Çoğu toplama kamplarında tutuluyor. Çin Halk Cumhuriyeti'ni onu (Asat) ve haksız yere gözaltına alınan diğerlerini serbest bırakmaya çağırıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Uygur girişimci Ekpar Asat

Asat, ABD Dışişleri Bakanlığının, 2016'da düzenlediği Uluslararası Liderlik Programına katıldıktan sonra Çin'e dönmüş, daha sonra da ortadan kaybolmuştu. Asat'ın daha sonra tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Asat'ın kız kardeşi Reyhan Asat, Haziran 2020'de eğitim gördüğü Harvard Üniversitesinde kardeşi için kampanya başlatmıştı. Üniversiteden mezun 80 hukukçu, ABD ve Çin hükümetine Asat'ın serbest bırakılması için mektup yazmıştı.

Hukukçular ayrıca ABD Kongresinden Asat'ın tutuklanmasında rol alan Çinli yetkililere yaptırım uygulanması için yasa çıkartılması talebinde bulunmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'na 'Adaylık' operasyonu! CHP'den İYİ Parti ve İmamoğlu'na tepki!
İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine müjde: Ücretsiz yemek verilecek