ABD'den son dakika Filistin kararı! Trump döneminde askıya alınmıştı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden başlatmayı planladıklarını açıkladı.

ABD'den son dakika Filistin kararı! Trump döneminde askıya alınmıştı
ABD'den son dakika Filistin kararı! Trump döneminde askıya alınmıştı
GİRİŞ 07.04.2021 20:58 GÜNCELLEME 07.04.2021 22:42
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Joe Biden yönetimi, önceki Başkan Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin'e yardımların yeniden başlaması için ilk adımları atıyor.

150 MİLYON DOLARLIK YARDIM

ABD'den, Filistinli mültecilere yardım açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, ABD'nin Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) 150 milyon dolardan fazla yardım sağlayacağını kaydetti. Blinken, "Kendi başına önemli, aynı zamanda müzakere edilmiş iki devletli çözüme doğru ilerlemenin bir yolu olarak ABD, yakın vadede hem İsrailliler hem de Filistinliler için refah, güvenlik ve özgürlüğü somut yollar ile ilerletmeye kararlıdır" ifadelerini kullandı.

YARDIM KAPSAMINDA MİLYONLARCA DOLARLIK FİNANSMAN SAĞLANACAK

ABD tarafından sağlanacak finansmanın yardımı, insani yardım ve Filistinliler için ekonomik kalkınma programlarını içerecek. Yardım kapsamında, UNRWA aracılığıyla 150 milyon dolar, ABD ekonomik desteği olarak 75 milyon dolar ve kalkınma fonu olarak 10 milyon dolar finansmanın yer alacak.

Aynı zamanda UNRWA ise, Batı Şeria, Gazze Şeridi, Ürdün, Lübnan ve Suriye'ye yayılmış 5 milyon 600 binden fazla Filistinli mülteciye eğitim, gıda, sağlık hizmetleri ve ticari kredi programları sağlıyor.

YÜZYILIN İHANETİ PLANI

ABD Başkanı Trump, 28 Ocak Salı günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini söyleyen Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.

Donald Trump, Filistin-İsrail meselesinin çözümüne yönelik hazırlanan ve "Yüzyılın Anlaşması" diye nitelendirdiği plana, İsrail'in lehine olması sebebiyle karşı çıkan Filistin yönetimine diz çöktürmek için mali yardımları koz olarak kullanıyordu.

2018'DE ASKIYA ALINMIŞTI

Washington, ilk olarak Ocak 2018'de Filistin'e yapacağı 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünü 'tekrar gözden geçirmek üzere' askıya aldığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 54
 • Metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Tabi bu yardımın arkasından filstinin kalan toprakları alınacak bir şey almadan vermek ancak Rabbimize mahsustır
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Dogru bir karar destekliyoruz.
  Cevapla
 • serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  bi nalına bi mıhına şimdi bunlar parayı gönderir bi diğer hükümet gelir acısını çıkarır bu paralar fitne tohumlarını yeşertir müdlümanların daha güçlü olması için onlardan daha çok çalışması lazım
  Cevapla
 • Vallahamı laan 3 yıl önce Şikayet Et
  ne yardimi kim bilir kime gidiyor o para wardir omdada bir bit yeniği gavurdan müslümana ne zaman dost olmuş şimdi olsun.
  Cevapla
 • Salih Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Görelim bakalım bunun altından ne cıkacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 THY ile ilgili dikkat çeken iddia! 20 milyar dolarlık anlaşma imzalanıyor
ABD baskısına rağmen Türkiye istediğini aldı! Artık gün sayıyor