İngiltere'den Wagner'e karşı koyma çağrısı

Wagner Grubu'nun Vladimir Putin'in "özel ordusu" haline geldiği belirtilirken, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, karşı koymaya hazır olma mesajı verdi.

İngiltere'den Wagner'e karşı koyma çağrısı
İngiltere'den Wagner'e karşı koyma çağrısı
GİRİŞ 08.04.2021 15:40 GÜNCELLEME 08.04.2021 15:46
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Telegraph gazetesi, ABD'nin gizliliğini kaldırdığı uydu görüntülerinin, Rusya'nın Libya'da Wagner Grubu'na tank ve uçak tedarik ettiğini gösterdiğini yazdı.

Haberde, Wagner Grubu'nun Libya'da düzenli Rus ordusunun envanterinde olan teçhizatı kullandığını ve bunun da grubu Rus ordusunun gerektiğinde "inkar edilebilir" bir parçası yaptığı kaydedildi.

PUTİN'İN ÖZEL ORDUSU

ABD casus uydularının çektiği görüntülere göre, Libya'da Rus SA-22 hava savunma sistemleri, IL-76 askeri kargo uçakları ve mayına dayanıklı zırhlı araçlar kullanılıyor.

Haberde, grubun, silahlı desteğin enerji rezervleri, altın ve diğer değerli metallere erişimle ödüllendirildiği Suriye, Libya ve Sahra Altı Afrika'da özellikle aktif olduğuna dikkat çekildi.

Güvenlik uzmanları, Wagner Grubu'nun Rusya'nın zayıf veya meşru olmayan rejimleri destekleyerek askeri gücünü esnettiğini belirtirken, Telegraph gazetesi, grubun Putin'in "özel ordusu" haline geldiğini yazdı.

KARŞI KOYMAYA HAZIRLANMA ÇAĞRISI

Gazeteye konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, "Putin'in şefi" olarak bilinen Yevgeny Prigozhin tarafından yönetilen Wagner Grubu'nun "modern savaşın nasıl hızla değiştiğini" gösterdiğini söyledi.

Wallace, bu karanlık birliklerin Batı silahlı kuvvetleri için karmaşık bir sorun oluşturduğunu kaydederek "İngiltere ve müttefikleri, paralı gruplara karşı koymaya ve onların kötü etkilerine karşı dayanıklılıklarını artırmaya hazırlıklı olmaları gerekecek." dedi.

Bu grupların faaliyetlerinin tartışma konusu yapılması gerektiğini belirten Wallace, aksi halde özel güvenlik güçlerinin, orduların uyması gereken uluslararası yasaların dışında bir ulus devlet adına inkar edilebilir faaliyetlerde bulunabileceği ve yaptıklarının da cezasız kalabileceğine işaret etti.

KAYNAK: TELEGRAPH
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • esas 2 hafta önce Şikayet Et
  ABD black hawk mıydı sonra black water mı oldu neydi, aynı wagner'ın muadili. Irakta 100binlerce insan katledildi. 1.5 milyon benim okuduğum. Sonra şirket yargılanırken kendini kapattı yeni isim aldı gene black ile başlıyor da sonu ne idi bilmem. Yolda araba ile giderken bunlara araçla yaklaşan sivilleri tarıyorlardı . videolarını izlemiştik. farkları yok bunların birbirlerinden. Diplomatik bir dil ile bu musibetlerden uzak durmak lazım. Taraf olmak ancak kendi tarafımız iledir. Hainler için değil tabi sözler. Ülkesini satanları zaten ABD bulur kullanır. ABD'ye hain olanları ise bulur yok eder. Kendi sözleriydi bu.
  Cevapla
 • Billen 2 hafta önce Şikayet Et
  Yenitip işgal biçimi bizde özel ordu kuralım aynısını yapalım
  Cevapla
 • vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  yaw bunlar resmi ordu değil ki direk sorgusuz bombalayın gitsin.
  Cevapla
 • kahrol chpkk 2 hafta önce Şikayet Et
  ne duruyonuz yiyin birbirinizi soysuz kafirler
  Cevapla
 • nek 2 hafta önce Şikayet Et
  abdnin blackwater teröristlerinden öğrendi wagner bu işi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Geleceğin savaşçıları üretildi! KERKES’ten kaçmak için 2 saniyeleri var
37 tanesi daha kapatıldı! Paralar buharlaştı, kayıplar yüzde 90