Yunanistan'dan skandal Türkiye açıklaması: Tanımıyoruz!

Yunanistan Başbakanı Miçiotakis, skandal bir açıklamaya imza atarak Libya ile Türkiye arasında imzalanan MEB sınırını tanımadıklarını duyurdu.

Yunanistan'dan skandal Türkiye açıklaması: Tanımıyoruz!
Yunanistan'dan skandal Türkiye açıklaması: Tanımıyoruz!
GİRİŞ 08.04.2021 15:41 GÜNCELLEME 08.04.2021 15:41
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in 6 Nisan tarihli Libya ziyareti çok konuşulmuş, Atina'dan kovdurduğu dönemin büyükelçisi, şimdinin Konsey Başkanı Muhammed el Menfi ve Abdülhamid Dibeybe ile bir araya gelmişti.

Miçotakis gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında temaslarını Yunanistan'da yayın yapan Star TV kanalına değerlendirirken skandal açıklamalarla, Türkiye'nin iyi niyet ve komşuluk ilişkilerine dayanan adımlarına karşı tahrik içeren sözler söyledi.

"TÜRKİYE LİBYA'NIN KOMŞUSU DEĞİLDİR"

Avrupa Komisyonu'nun Yunanistan'ın bu görüşlerine katıldığını da belirten Miçotakis, "Libya'nın komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır" diye konuştu ve bu durumu Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de anımsattığını aktardı.

Bu konuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyecek ortak bir heyet oluşturulması konusunda mutabık kalındığını vurgulayan Miçotakis, yaklaşık 10 yılın ardından Libya'ya gerçekleştirilen ziyaretin oldukça başarılı olduğunu söyledi.

YUNANİSTAN VE KIBRIS MESAJI

Türkiye ile AB arasında yeniden başlayan istikşafi görüşmelerde ortaya konan pozitif gündemin, her an değişebileceğinin de bahseden Miçotakis, görüşmelerin seyrini bunun Ankara'nın Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik tutumunun belirleyeceğini savundu.

AYAĞINA GİTTİĞİ MENFİ'Yİ ÜLKEDEN KOVDURMUŞTU

27 Kasım 2019'da Türkiye, Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği Trablus hükümetiyle askeri işbirliği ve deniz yetki alanları anlaşması imzalarken, bu anlaşmaya Yunanistan, Akdeniz'deki çıkarlarına ters olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

İç savaşta Halife Hafter'i destekleyen Atina hükümeti, Libya'nın Atina Büyükelçisi uhammed Yunus Menfi'yi "Persona non grata" yani istenmeyen kişi" ilan ederek sınır dışı etmişti.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 32
 • Obur 3 yıl önce Şikayet Et
  Sizin suyunuz çok isindi alçak yunan
  Cevapla
 • cemil 3 yıl önce Şikayet Et
  Koloni yunan kendini devlet sanıyor, sen kimsin neyi tanımıyorsun cücük :)
  Cevapla
 • Salahattin Adana 3 yıl önce Şikayet Et
  20 Temmuzda 1974 ye Kıbrıs'ta Türkiye nın tokatını kabülenmiştiniz,Libya konusundaki karara istemezseniz de iş bitmiştir.Geçmiş olsun ..,
  Cevapla
 • MURAT BİRİNCİ 3 yıl önce Şikayet Et
  tanitiriz komşi merak etme
  Cevapla
 • Hakikat 3 yıl önce Şikayet Et
  Laf ile değil icraat ile tanımadığınızı göstersenize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel’den Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması
Salda Gölü'nün ortasında can pazarı: 9 yaşındaki kızı ölümün kıyısından kurtardı