UAÖ'den Fransa'ya suçlama: Yalan söylüyorlar!

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, ülkesi Fransa’nın, sattığı silahlarla işlenen savaş suçlarında sorumluluğu bulunduğunu açıkladı.

UAÖ'den Fransa'ya suçlama: Yalan söylüyorlar!
UAÖ'den Fransa'ya suçlama: Yalan söylüyorlar!
GİRİŞ 08.04.2021 17:04 GÜNCELLEME 08.04.2021 17:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler'deki (BM) görevinin sona ermesinin ardından 29 Mart’ta Af Örgütü’nün genel sekreteri olarak atanan Callamard, Fransız medyasına verdiği röportajda, ülkesinin, insan haklarına zarar veren politikalar takip ettiğini söyledi.

Af Örgütü’nün yıllık raporunda Fransa’da polis şiddetine, genel güvenlik yasa tasarısına karşı kırmızı kart gösterdiklerini belirten Callamard, ülkede son zamanlarda kabul edilen bazı yasaların "özgürlük katili" olduğunu vurguladı.

FRANSA İNSAN HAKLARI AÇISINDAN SORUNLU BİR YÖNE GİDİYOR

Callamard, genel güvenlik yasa tasarısının yanı sıra Cumhuriyetin ilkelerine saygı yasa tasarısının endişe verici olduğunun altını çizdi.

Genel Sekreter Callamard, "Bu, tüm toplumlarda bulunan değerlerin yavaşça yok edilmesidir. Bu, son yıllarda özellikle 2020’deki gelişmelerin Fransa’daki tüm hak ve özgürlükler için ciddi anlamda sorunlu, zararlı ve hatta tehlikeli bir yöne doğru gitmesine karşı bir uyarıdır" dedi.

Söz konusu yasa tasarılarıyla dayanışma, saygı, eşitlik ve ırkçılık karşıtlığı gibi değerleri hedef aldığına işaret eden Callamard, Fransız polisinin ölümcül olmayan ancak çok ağır yaralanmalara yol açan silahlar kullanmasını da kınadıklarını vurguladı.

"FRANSA SORUMLULUK SAHİBİ"

Af Örgütü Genel Sekreteri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Avrupa Parlamentosu’nun Suudi Arabistan’a silah satışını yasaklayan karar tasarısını kabul ettiği halde, bu ülkeye silah satan Fransa için "Fransa, bu silahlar kullanılarak işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarda doğrudan sorumluluk sahibi, hiç şüphesiz" dedi.

"AÇIKLA YALAN SÖYLÜYORLAR"

Ayrıca Mali’de ocak ayında bir köyde düğün için toplanan sivillerin öldürülmesi konusunda, BM’nin Fransız hava kuvvetlerini sorumlu tuttuğu soruşturmadan şüphe duymadığını kaydeden Callamard, Fransa’nın olayı inkar etmesine yönelik, "Fransa açıkça yalan söylüyor" açıklamasını yaptı.

KAŞIKÇI CİNAYETİNDEKİ ROL

Eski BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine yönelik yürüttüğü uluslararası soruşturmada, cinayetten özellikle Suudi Arabistan yönetimi ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ı sorumlu tutmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • rambo 1 hafta önce Şikayet Et
    Niye bunları zamanında. Söylemedin?
    Cevapla
  • Hacivat 1 hafta önce Şikayet Et
    Uaö daha yeni mi farkina variyor alcaklar sizi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan 128 milyar dolar açıklaması
Üretim hariç tam kapanma! Hemen adım atılmazsa...