Son dakika: Yeni DEAŞ elebaşıyla ilgili bomba 'ABD' gerçeği! Washington Post duyurdu

Terör örgütü DEAŞ'ın yeni elebaşı Emir Muhammed Said Abdurrahman el-Mevla'nın, önceden Irak'ta bir hapishanede ABD'ye muhbirlik yaptığı ortaya çıktı.

Son dakika: Yeni DEAŞ elebaşıyla ilgili bomba 'ABD' gerçeği! Washington Post duyurdu
Son dakika: Yeni DEAŞ elebaşıyla ilgili bomba 'ABD' gerçeği! Washington Post duyurdu
GİRİŞ 09.04.2021 06:11 GÜNCELLEME 09.04.2021 06:37
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Washington Post gazetesinin gizli sorgu raporlarına dayandırdığı haberinde, Ebu Bekir El Bağdadi'nin Suriye'de düzenlenen baskın sonucu öldürülmesinin ardından DEAŞ elebaşı El-Mevla konusunda yeni bilgiler ortaya çıktı.

El-Mevla'nın "M060108-01" koduyla Irak'ta tutuklu olduğu dönemde, ABD'li yetkililere Irak'taki o dönem El-Kaide'ye bağlı olarak faaliyet gösteren örgüt hakkında muhbirlik yaptığına işaret edilen haberde, El-Mevla'nın 2008'deki bir sorgu sırasında örgütün gizli merkezlerinin konumu konusunda detaylı bilgileri ABD'lilere verdiği kaydedildi.

Ayrıca El Mevla'nın, o dönemde Irak'taki El Kaide'nin 2 numaralı ismi olan Ebu Kaşwarah'ın nerede olduğunu da ABD'lilere söylediği ve Kaşwarah'ın Musul'daki bir baskınla öldürüldüğü belirtildi.

EL- MEVLA İÇİN "İŞ BİRLİKÇİ" TANIMLAMASI

Haberde, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) daha önce El-Mevla'nın muhbirlik yaptığına dair belgeler yayımladığı ancak bu yeni belgelerde daha detaylı bilgiler bulunduğu aktarıldı.

Söz konusu raporlarda El-Mevla hakkındaki, "Tutuklu her seansta daha fazla iş birlikçi görülüyor. Tutuklu, örgütteki arkadaşları hakkında çok fazla detay veriyor." ifadesinin kullanıldığı belirtildi.

El-Mevla'nın o dönem DEAŞ'a katılmak üzere gelen yabancılara karşı tutumuna da işaret edilen raporlarda, örgütün yeni elebaşının sorgular sırasında yabancılara karşı düşmanca tavrı olduğu vurgulandı.

YORUMLAR 28
 • bulent 3 yıl önce Şikayet Et
  munbirlikten örgüt liderliği görevine terfi etti demek
  Cevapla
 • Hsn 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin yeni terörist başı.
  Cevapla
 • halk 3 yıl önce Şikayet Et
  iyi de bu yeni bir sey mi sanki zaten hepsi kendi adamlari idi kendileri kurup basina islami ekleyip muslimanlari yok ettiler maf ettiler isgal icin zemin hazirlama oyunu iyi kisaca orta da islami terør degil bunlarin kurdugu terør var idi muslimanlara zarar vermek icin oyun idi bazen avrupa ortaya cikti onu israil usa destekli o ulkere korku salmak icin idi kisaca muslimanlar hic akilllanmaz bundan sonra kurulan olur ise kuran israil usa nato artik net herkes biliyor
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  DEAŞ ve bilimum terör örgütlerinin batının paralı askeri olduğunu anlamayan ve bilmeyen akılsız kaldı mı acaba?
  Cevapla
 • Uraztursen 3 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlar şunu bilmelidir ki bu ümmet aleyhinde çalışan ya da ümmet için çalıştığını iddia eden sapkın yapıların ardında hep Haçlı vardır ve hep olacaktır. Müslüman ülkelerin içinde bulunduğu şu durumun müsebbiplerinin hepsi Batı'nın uşağıdır. Kimisi ajandır, kimisi hain, kimisi satılmış, pek azı da aymaz zavallılardır. Yaptığın iş Müslümana yaramıyorsa, zarar veriyorsa bil ki Haçlı' ya hizmet ediyorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
IMF Başkan Yardımcısı, Şimşek ile fotoğraf paylaştı
Erdoğan öncülük etti! Türk siyasetinde yeni bir sayfa açıldı