Skandal belge ortaya çıktı! Bosna'yı haritadan silecekler, dikkat çeken Türkiye detayı...

Slovenya'nın İslam karşıtı Başbakanı Janez Jansa'nın Bosna Hersek’in topraklarını parçalayan bir belgeyi AB Konseyi'ne gönderdiği ortaya çıktı.

Skandal belge ortaya çıktı! Bosna'yı haritadan silecekler, dikkat çeken Türkiye detayı...
Skandal belge ortaya çıktı! Bosna'yı haritadan silecekler, dikkat çeken Türkiye detayı...
GİRİŞ 18.04.2021 06:59 GÜNCELLEME 18.04.2021 09:54
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Skandal belgede 5 ülkenin sınırları yeniden çizilirken Bosna Hersek topraklarının bir bölümü Sırbistan ve Hırvatistan’a veriliyor.

AB dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanan Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın, sözde Batı Balkanlar’da istikrarı sağlama planı altında, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü imha etmeyi amaçlayan bir belgeyi Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’e gönderdiği belirtildi. 

Reuters’in haberine göre Jansa’nın sunduğu, Batı Balkanlar’da etnik ayrışmaları çözmek için 5 ülkenin sınırlarının yeniden çizilmesini öngören gayriresmi diplomatik belge, Bosna Hersek’in sert tepkisini çekti. Jansa belgeyi reddetse de hem Slovenya medyası hem de AB diplomatları skandal haritayı doğruladı.

Slovenya, AB dönem başkanlığını yakın zamanda Portekiz’den devralacak. AB’nin işleyiş mekanizmasında herhangi bir bağlayıcılığı olmayan bu tür belgeler diplomatik kanallarda sıkça kullanılıyor ve birliğin politikalarının şekillenmesinde etkili olabiliyor.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KALMIYOR

Reuters’in varlığını teyit ettiği ve çok sayıda AB diplomatının gördüğünü aktardığı belgede, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünün parçalanması, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Sırbistan’a bağlanması, Hırvatların yoğunlukta olduğu kantonların Hırvatistan’a bağlanması ve Kosova’nın Arnavutluk ile birleşmesi maddeleri yer alıyor.

GENİŞLETİLMİŞ SIRBİSTAN VURGUSU

Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonunun etnik sorunlar çözülmeden çok zor olacağı vurgulanan, İngilizce “Batı Balkanlar-Daha ileriye” başlığıyla hazırlanan belgede bunun da Genişletilmiş Sırbistan, Genişletilmiş Hırvatistan ve Genişletilmiş Arnavutluk’la mümkün olacağı iddia ediliyor.

TÜRKİYE DE HEDEFTE

Bosna Hersek’in AB üyeliğinin reddedilmesi gerektiği vurgulanan belgede, Türkiye’nin bölgedeki boşluktan faydalandığı iddia edilirken özellikle Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya’da son derece etkili olduğu maddesi de yer alıyor.

PANDORANIN KUTUSU AÇILMAK İSTENİYOR

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, belge için “Pandora’nın kutusunun açılması ve Batı Balkanlar’ın istikrarsızlığı isteniyor belli ki.” değerlendirmesi yaptı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, belgeyi “trajedi” diye ifade ederek “Belgede gördüğüm kadarıyla Bosna Hersek diye bir ülke kalmıyor. Savaş öncesi ve hatta savaşta bize sunulan maddeler bunlar. Tüm bunların arkasında İslam karşıtlığı var.” dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • YALNIZ ADAM 3 hafta önce Şikayet Et
  hacivat kullandığın kelime çok yanlış islam çaresiz olsaydı PEYGAMBER EFENDİMİZ 40 kişiyle ebu cehile karşı üntün olamazdı OSMANLI İMPARATORLUĞU 623 SENE dünyaya hükmedemezdi esas çaresiz sensin önce aklını sorgula sonra imanını itikatını amelini ve kendine sor ben ne kadar müslümanım senin şu sarfettiğin islam çaresiz kelimesini haçlılar bile söylemez haçivatt saygılar
  Cevapla
 • yiğido 3 hafta önce Şikayet Et
  SLOVANYA PARÇALANSIN YANSIN. Saray Bosna Devleti çok yaşa.
  Cevapla
 • ALP ARSLAN 3 hafta önce Şikayet Et
  İSLAM PETROL KRALLARIda onlara boyun eğmiş oralarda yaşayıp cirit atıyorlar KENDİLERİNİDE MİSLİMAN ZANNEDİYOR AHKAM KESİYORLAR,MÜSLÜMÖAN OLMAYANANIN HİZMETİNDELER.
  Cevapla
 • Hacivat 3 hafta önce Şikayet Et
  Hacli zihniyet malesef islam caresiz
  Cevapla
 • yavuz 3 hafta önce Şikayet Et
  İslam Çaresiz değildir. İslam Çaredir. İslam için Toprak Namus için ALLAH Cc için Savaşırız. CİHAD BAYRAĞINI AÇARIZ.
  Cevapla
 • celal 3 hafta önce Şikayet Et
  Ayrılmak istiyorlar diye İspanya da Katalanların,Bask ın , burnundan getirin ,sıra Bosnaya gelince kendiniz parçalayın. Vicdansız alçaklar sizin nereniz medeni. Allah sizi bildiği gibi yapsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sinsi planı ağzından kaçıran Ali Babacan'dan skandal savunma! Tokat gibi cevap geldi
İsrail Gazze'deki güvenlik merkezlerini yoğun bombardımana tuttu