DSÖ endişe veren gelişmeyi açıkladı!

DSÖ, dünya genelinde 25-59 yaş arası insanlar arasında Kovid-19 vaka ve hastaneye yatış oranlarının endişe verici bir şekilde arttığı uyarısında bulundu.

DSÖ endişe veren gelişmeyi açıkladı!
DSÖ endişe veren gelişmeyi açıkladı!
GİRİŞ 20.04.2021 01:44 GÜNCELLEME 20.04.2021 01:46
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, "Geçen hafta Kovid-19 vakaları üst üste sekizinci haftada artış gösterdi ve 5,2 milyondan fazla yeni vaka bildirildi. Bu, şimdiye kadar bir haftada kaydedilen en çok vaka sayısıydı." dedi.

Dünya genelinde Kovid-19 kaynaklı ölümlerin de art arda 5'inci haftada yükseliş gösterdiğine dikkati çeken Ghebreyesus, "Şu anda DSÖ'ye 3 milyondan fazla ölüm bildirildi. 1 milyon ölüme ulaşmak 9 ay sürdü, 4 ayda 2 milyona, 3 ayda 3 milyona ulaştık. Büyük sayılar bizi uyuşturabilir. Ancak bu ölümlerin her biri aileler, toplumlar ve uluslar için bir trajedidir." değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus, küresel çapta 25-59 yaş arası insanlar arasında Kovid-19 vaka ve hastaneye yatış oranlarının endişe verici bir şekilde arttığı uyarısında bulunarak, bunun muhtemel nedeni olarak da yeni varyantlar ve genç yetişkinler arasında artan "sosyal kaynaşmayı" gösterdi.

İKLİM AKTİVİSTİ THUNBERG'TEN AŞILARIN EŞİT DAĞITIMI ÇAĞRISI

DSÖ'nün aşı eşitsizliğine karşı yürüttüğü kampanyaya dahil olan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ise küresel toplumu, aşı eşitsizliğini gidermeye çağırdı.

Thunberg, "Uluslararası toplum, aşı eşitsizliği konusundaki trajediyi ele almak için daha fazlasını yapmalıdır." diye konuştu.

Greta Thunberg Vakfı'nın aşı eşitliğini desteklemek için 100 bin avro bağışlayacağını aktaran Thunberg, nüfusunun ciddi bir kısmını aşılayan ABD ve İngiltere başta olmak üzere ülkelere aşıların adil dağıtımı konusunda çağrıda bulundu.

"832 MİLYON DOZ AŞI UYGULANDI"

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) verdiği destek nedeniyle Thunberg'e teşekkür eden Ghebreyesus da küresel olarak şimdiye kadar 832 milyon doz Kovid-19 aşısı uygulandığını aktardı.

Ghebreyesus, "Ancak bunların yüzde 82'den fazlası, yüksek veya üst-orta gelirli ülkelere gitmişken, düşük gelirli ülkeler yalnızca yüzde 0,2 oranında aşıya ulaştı." dedi.

"SEYAHAT İÇİN AŞI KANITINA GEREK YOK"

Öte yandan, DSÖ Acil Durum Komitesi, uluslararası seyahatin bir koşulu olarak aşı kanıtına gerek olmadığı tavsiyesinde bulundu.

DSÖ, Kovid-19 aşılamalarının virüsün bulaşmasını engelleyip engellemediği konusundaki belirsizlik ve dünyadaki aşı adaletsizliği nedeniyle şimdilik "aşı pasaportuna" sıcak bakmıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 17
 • Markonya 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne zaman bu virüs hakkında doğruları söylemeye başlayacaksınız
  Cevapla
 • Cafer 3 yıl önce Şikayet Et
  Ghebreyesus, geberesiceyesus, Allah Sizi bildiği gibi yapsın ! Tüm Covid ölümlerinin müsebbibisiniz.
  Cevapla
 • hizacı 3 yıl önce Şikayet Et
  birgün gelecek bu alçakların hepsi hesap verecek inşallah
  Cevapla
 • Emr 3 yıl önce Şikayet Et
  Sizin amacınız buydu zaten.baktiniz gençlere birsey olmuyor.mutantını yaptınız birde
  Cevapla
 • SultanBayezid’e 3 yıl önce Şikayet Et
  Reis once DSÖ subesini kapatsin, sonra hesabi saglik bakanindan ve ne bilim kurulundan sorsun.
  Cevapla
 • SultanBayezid 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah Reisimize güc guvvet versin , zamanı gelecek hepsinin hesabını bir bir soracak
  Cevapla
 • Hamdi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yani sıra bu yaş grubunu aşılamaya geldi diyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ Biden'a şikayet etti! Dikkat çeken yorum: Erdoğan'ın dostu da düşmanı da bilir ki...
Husiler harp başlığı taşıyan taarruz botu 'Tufan 1' ile gemiyi imha etti