Avrupa Müslüman Forumu'ndan Biden'ın "tarihi" skandalına tepki

Avrupa Müslüman Forumu, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Avrupa Müslüman Forumu'ndan Biden'ın "tarihi" skandalına tepki
Avrupa Müslüman Forumu'ndan Biden'ın "tarihi" skandalına tepki
GİRİŞ 27.04.2021 13:28 GÜNCELLEME 27.04.2021 13:28

Avrupa Müslüman Forumu, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki gösterdi. 

AVRUPA MÜSLÜMAN FORUMU'NDAN TEPKİ

Avrupa Müslüman Forumu, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesinin, yeni ABD yönetiminin büyük bir hatası olduğunu belirterek, bu tür adımların, Ermenistan ile, Müslüman komşuları Türkiye ve Azerbaycan arasında bir barış sürecinin kurulmasına katkı sağlamayacağını açıkladı.

Açıklamada, "Bay Biden'ın aceleci ve eğilimli kararı, tüm tarafların bir asır önceki tartışmalı ve belirsiz olayları yapıcı bir şekilde görüş girişimlerine zarar veriyor" denildi.

"EK BİR UYUMSUZLUK EKLİYOR"

Avrupa Müslüman Forumu'nun, Güney Kafkasya'nın jeopolitik manzarasını karmaşıklaştıran, 20. yüzyılın başlarının tarihinin dramatik sayfalarında birçok spekülasyonun yeniden ortaya çıkmasından üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ankara'nın böylesine kışkırtıcı bir durumdan parlak şekilde çıkacak kadar bilgeliğe sahip olacağını umuyoruz. Karabağ sorununun nihai çözümü sürecinde, resmi Bakü ve Erivan'ın, her iki halkın refahı için karşılıklı ortaklık ve barış içinde bir arada yaşama formülü üzerinde anlaşabileceklerini umuyoruz.

Bu tür eylemler, Amerikan makamlarının kilit NATO ortağı Türkiye Cumhuriyeti ile olan zor ilişkilerine yalnızca ek bir uyumsuzluk ekliyor ve Türk ve İslam dünyasında ABD imajına zarar veriyor."

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kızıldeniz'de savaş çıkaracak hata: Almanya ABD İHA'sına saldırdı
Bakan Yerlikaya o anları anlattı! Başkan Erdoğan telefonda ne söyledi?