İngiltere Fransa arasında sınır krizi: Savaş gemileri ilerliyor

İngiltere, Fransa ile balıkçılık hakları tartışmasının ortasında kalan Jersey adasına ilişkin sınır tartışmaları devam ediyor.

İngiltere Fransa arasında sınır krizi: Savaş gemileri ilerliyor
İngiltere Fransa arasında sınır krizi: Savaş gemileri ilerliyor
GİRİŞ 06.05.2021 13:59 GÜNCELLEME 06.05.2021 13:59
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

İngiltere ile Fransa arasında Jersey Adası Limanı’nda balıkçılık krizi yaşanıyor. Fransa hükümetinin Brexit sonrası anlaşmazlıklar nedeniyle Jersey'nin elektriğini kesme tehdidinin ardından İngiltere söz konusu bölgeye devriye gemisi gönderme kararı aldı.

İngiltere Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Fransa ile balıkçılık hakları tartışmasının ortasında kalan Jersey'nin Ana Limanı’nda planlanan ablukayı izlemek adına Kraliyet Donanması'na ait 2 devriye gemisi gönderileceği kaydedildi.

JOHNSON'DAN "SARSILMAZ DESTEK" SÖZÜ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İngiliz Kanalı'nda Fransa'nın 14 mil (22 kilometre) dışında yer alan Jersey Adası’na "sarsılmaz destek" sözü verdi. Jersey Başbakanı John Le Fondre ve Dışişleri Bakanı Ian Gorst ile görüşmelerde bulunan Johnson, Jersey ile Fransa arasındaki "gerginliğin tırmanmamasının acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 Downing Street tarafından yapılan açıklamada ise, Johnson'ın herhangi bir ablukanın tamamen haksız olacağına ve Donanma gemilerinin "ihtiyati tedbir" olarak konuşlandırılacağına inandığı belirtildi.

FRANSA'DAN ASKERİ TEKNE KARŞILIĞI

Emannuel Macron yönetimindeki Fransa, Londra hükümetinin talebine tepki gösterdi. Fransız balıkçılar ise adanın limanını ablukaya alma tehdidinde bulundu. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, abluka tehdidi sonrası İngiliz hükümetinin Jersey’e 2 donanma gemisi göndermesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bölgeye askeri tekne göndereceğini duyurdu. Gemilerin bugün Jersey'e varması bekleniyor.

FRANSIZ BALIKÇILAR PROTESTO ETTİ

Öte yandan bölgedeki tansiyon yükselmeye devam ederken, Fransız balıkçılar da Jersey Adası kıyılarında protesto düzenledi.

100 kadar balıkçı tekne, pankartlarla ve meşalelerle İngiliz kıyılarına doğru ilerleyerek gösteri düzenledi.

FRANSA, JERSEY'İN ELEKTRİKLERİNİ KESMEKLE TEHDİT ETMİŞTİ 

Fransa'nın, yüzde 95'i Fransa'dan su altı kablolarıyla sağlanan Jersey'nin elektrik arzını kesme tehdidi, Fransız Denizcilik Bakanı Annick Girardin tarafından yapılmıştı. Girardin Fransız parlamentosuna, Manş Adaları sularına erişimi düzenleyen yeni kuralların kabul edilemez olduğunu ve Fransa'nın "misilleme tedbirlerinin kullanıma hazır olduğunu" kaydetmişti. Girardin, "Bunun, buraya geldiği için üzgünüm, fakat mecbur kalırsak bunu yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

JERSEY HÜKÜMETİNİN LİSANS TALEBİ

Öte yandan Jersey Hükümeti tarafından, İngiltere-Avrupa Birliği Ticaret ve İşbirliği Anlaşması (TCA) kapsamında uygulamaya konulan Fransız balıkçı gemileri için yeni lisans sistemi, Fransız teknelerinin Jersey sularında balıkçılık geçmişine sahip olduklarını göstermelerini gerektiriyor.

Karara tepki gösteren Fransız yetkililer ise, Manş Adaları açıklarında balık tutmak için "yeni teknik önlemlerin" AB'ye iletilmediğini ve bu da onları "geçersiz" hale getirdiğini belirtmişti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 66
 • Sinem Yıldırım 2 yıl önce Şikayet Et
  yiyin bir birinize bombalarınızı boşaltın birbirinize kahrtolun parçalanın dağılın yokolun
  Cevapla
 • Hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Kilocdaroglunu Cagirin..size bir cozum sunsun..Onun cozum sunumlari Mehurdur
  Cevapla
 • Garip kimsesiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Haydi bismillah Allah CC devamını getirsin yiyin birbirinizi
  Cevapla
 • Necati 2 yıl önce Şikayet Et
  Yiyin birbirinizi beter olun biz de keyifle seyredelim
  Cevapla
 • Erdal 2 yıl önce Şikayet Et
  Birbirimizden bulun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İttifak sebebi, Kandil'den gelen talimat oldu!
Sucukta tepki çeken fiyat farkı! Marketlerde bin liraya dayandı