ABD'den İsrail'e uyarı: Derin endişe duyuyoruz

ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Porter, Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilerin yerlerinden edilmesinden derin endişe duyduklarını açıkladı.

GİRİŞ 07.05.2021 22:25 GÜNCELLEME 08.05.2021 10:01
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Günlük basın toplantısında Porter, "Kudüs'te artan gerginlikten derin endişe duyuyoruz. Önümüzdeki günlerde hassas bir sürece girilirken tüm tarafların sükuneti sağlamak üzere sorumlu davranması, tansiyonu düşürmek üzere çatışmadan kaçınması önemlidir." dedi.

Yahudilerin yeni hedefi Şeyh Cerrah!

"Filistinli ailelerin nesiller boyu yaşadığı Şeyh Cerrah'taki evlerinden edilmeleri durumundan derin endişe duyuyoruz." ifadesini kullanan Porter, ABD'nin İsrail'in tek taraflı adımlarına karşı olduğunu dile getirdi.

- FİLİSTİNLİ AİLELERİN MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan Filistinli ailelerin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazandı.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Buna göre, bu ailelerden 4'ünün ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi, şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

Mahkeme son olarak 4 Mart'ta Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına yönelik itirazlarını reddetmişti.

Yüksek Mahkeme, 2 Mayıs'ta Şeyh Cerrah'taki 4 aileye, Yahudi yerleşimcilerle "anlaşmaları için" 6 Mayıs'a kadar süre tanımıştı.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya girerek cemaate saldırdı

KAYNAK: AA
ETİKETLER
tahliye Şeyh Jarrah
YAZDIR
YORUMLAR 108
 • Sinan 4 ay önce Şikayet Et
  Zalım İsrail. Elbet bu yaptıklarının hesabını vereceksin. Kahrolsun israil zulmü. Zalimler için yaşasın Cehennem.....
  Cevapla
 • Ibrahim 4 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en adi en alçak güruhu israil eceli gelen it camiye saldırır
  Cevapla
 • emre19 4 ay önce Şikayet Et
  Bunları koruyan Amerika yalan zamana oynuyor. Hicde bu yapılanlara tepki vermez cunki işin içinde kendisi var. Tam Birkalles.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 ay önce Şikayet Et
  Bu Kadir gecesi günü herkes ne yapsın?? İsraille savaşmak caiz deildir diyen SUUDİLER'in başmüftüsü ?? ABD ile camdan küreye el basan MISIRlı SİSİİİ ?? Allahın yüzündeki nuru aldığı apaçık belli olan NURSUZZ Birleşik Arap Emirlikleri Lideri Şeyh Halife Bin Zayid?? İsraille saman altından al takke ver külah ilişkiler yürütennn İRANNN ?? Günde 5 kez aynı istikamete doğru namaz kılan ama "bi kafada buluşamayan Müslümanları" Allah İsrail gazabı ile birleştirmeye çalışıyorrrr?? HEPİNİZZZ KINA YAKINNNN !!!!!
  Cevapla
 • Hans 4 ay önce Şikayet Et
  Heeee olur yedik....?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Küçük kıza zorla ateş ettirdi vurulma tehlikesi atlattı
Selena Gomez'in başrolündeki dizide Türklere 'katliam' ve 'soykırım' suçlaması