Kırgızistan'da, Türkiye'nin tepki gösterdiği bakan görevden alındı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, FETÖ ile bağlantısı belirlenen Milli Eğitim Bakanı Almazbek Beishenaliev'i yeni kabineye almadı. Karar örgütü şok etti.

Kırgızistan'da, Türkiye'nin tepki gösterdiği bakan görevden alındı
Kırgızistan'da, Türkiye'nin tepki gösterdiği bakan görevden alındı
GİRİŞ 08.05.2021 15:24 GÜNCELLEME 22.05.2021 19:51
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış
 • Kırgızistan'da dengeler değişiyor.
 • Göreve gelir gelmez Ankara'ya sıcak mesajlar veren Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, FETÖ'nün de ipini çekti.
 • Ekim ayındaki toplumsal olayların ardından siyasi kaos yaşanmıştı.
 • O dönem oluşturulan hükümete atanan Milli Eğitim Bakanı Almazbek Beishenaliev'in, FETÖ bağlantısı ortaya çıkmıştı.
 • Caparov, Türkiye'nin de tepki gösterdiği Beishenaliev'i görevden aldı.
 • Karar FETÖ'de şok etkisi yaptı.

Ekim ayındaki toplumsal olayların ardından siyasi kaos yaşanan Kırgızistan'da, o dönem oluşturulan hükümetteki Milli Eğitim Bakanı Almazbek Beishenaliev'in FETÖ bağlantısı ortaya çıkmıştı. Türkiye'nin de tepki gösterdiği bu atama sonrası Kırgızistan'da taşlar yerine oturdu. Ocak ayında yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Sadır Caparov, Türkiye model alınarak hazırlanan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de halktan onay aldı.

KABİNEYE ALINMADI

Caparov, bu kapsamda kabine yapısı ve bakanlıklarda değişiklikler yaptı. Bir önceki kabinede yer alan bakanları yeni bakanlar kuruluna dahil eden Caparov, sadece Beishenaliev'i kabine dışı bıraktı. 6 ay önce halkın sokaklara döküldüğü olaylarda kabineye sızan Almazbek Beishenaliev, ülkedeki FETÖ yapılanmasının önemli isimlerinden biriydi.

Almazbek Beishenaliev

TÜRKİYE RAHATSIZLIĞINI İLETTİ

Türkiye, Beishenaliev'in bakanlığa atanmasının ardından duyduğu rahatsızlığı diplomatik kanallardan ilgili makamlara aktardı. Aynı zamanda Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKOY) aracılığıyla da Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a bu bakanın FETÖ bağlantıları aktarıldı. Tüm bu girişimlerin ardından Türkiye ile ilişkileri güçlendirmek isteyen Caparov, FETÖ'cü Beishenaliev'i yeni kabineye almadı.

GÜLEN'LE DEFALARCA GÖRÜŞTÜ

FETÖ'nün Türkiye, Kırgızistan ve Afrika'daki okullarında görev yapan Beishenaliev, yine örgütün ülkedeki üniversitelerinden Ala Too (Ala Dağ) Üniversitesi'nde rektör yardımcılığı yaptı. Pensilvanya'da birçok kez FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'le görüşen Beishenaliev, ABD'deki üniversitelerde ve düşünce kuruluşlarında "Fetullah Gülen ve Hizmet Hareketi'nin Eğitim Konusundaki Çalışmaları, Hizmet Hareketi ve Barış" başlıklı seminerler verdi, panellerde boy gösterdi. Teröristbaşı Fetullah Gülen hakkında övgü dolu açıklamalarda bulundu.

Sadır Caparov

ÜLKEDE 20 OKULLARI VAR

Kırgızistan dünyada 140 ülkede faaliyet gösteren FETÖ için en önemli merkezlerden biri. Örgütün ülkedeki birçok devlet kuruluşuna sızdığı biliniyor. Ülkede biri üniversite olmak üzere 20 FETÖ okulu bulunuyor. Ayrıca Kırgızistan genelinde Türkiye'de olduğu gibi öğrencilerin kaldığı onlarca hücre evi faaliyet gösteriyor. Caparov'un aldığı kararın örgütte paniğe neden olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • senve 1 hafta önce Şikayet Et
  Her yerde fetöcü varmış yahu güldüm
  Cevapla
 • grinin 69 tonu 1 ay önce Şikayet Et
  rusya ne derse bu bölgede o olur rusya 20 yıl öncede fetöye karşıydı
  Cevapla
 • suad 1 ay önce Şikayet Et
  bizim eğitim sistemi ne zaman bizim olacak değişecek...??
  Cevapla
 • Zoro 1 ay önce Şikayet Et
  Türküyenin dostları pakistan kırgısiztan papua yeni gine
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Zoro’ na mı gitti...
  Cevapla
 • Battalgazi44 1 ay önce Şikayet Et
  kırgızistan için çok geç,orayı çok zor günler bekliyor,çünkü fetö orayı gerçek anlamda avucuna almıstır. onların istemediği biri geldiği için acımazsızca hareket edilecektir ta ki kendilerinden biri gelene kadar. bu fetövirüslü şahsiyetlerin tespitli birşekilde görüldü ğü yerde imha edilmesigerekiyor.. çünkü benliğini satan herşeyini satar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Dönmez: Karadeniz sahil kentlerinde de sismik araştırmaları başlatıyoruz
Bakan Kurum'dan müsilaj açıklaması: İşletmelere kapatma cezası!