Amerikan medyası İsrail saldırılarına göz yumdu

Amerikan basını, İsrail polisinin ses bombaları, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahalesini "saldırı" yerine "çatışma" olarak adlandırmayı tercih etti

Amerikan medyası İsrail saldırılarına göz yumdu
Amerikan medyası İsrail saldırılarına göz yumdu
GİRİŞ 10.05.2021 19:12 GÜNCELLEME 10.05.2021 19:12
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

New York Times, hafta sonu Mescid-i Aksa'da yaşanan olayları aktardığı haberinin başlığında, "Kudüs'te tansiyon yükselirken, yüzlerce kişi Mescid-i Aksa'daki çatışmalarda yaralandı." ifadesini kullandı.

ABD BASININDAN ALGI OPERASYONU

Haberin giriş bölümünde İsrail polisinin Mescid-i Aksa'da göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandığı belirtilse de bunun karşılığında Filistinlilerin de "polise atmak için taş stoğu yaptığı" ifade edildi.

Haberde, yaralanan ya da polisin saldırılarının hedefi olan kişilerin namaz kılan Müslümanlar olduğunun belirtilmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Washington Post gazetesi, olaylara ilişkin yaptığı haberinde "Tartışmalı Kudüs Günü'nde İsrailli ve Filistinliler arasında çatışma çıktı" başlığını kullandı.

Haber metninde ise Mescid-i Aksa için Yahudilerin kullandığı "Tapınak Tepesi" ifadesini kullanan Washington Post, bölgede sabaha karşı çıkan olaylarda hem Müslüman hem de aşırı sağcı Yahudi İsraillilerin yaralandığını yazdı.

Haberde, İsrail polisinin namaz kılan Müslümanlara yönelik müdahalesine ilişkin detay yer almadı.

WALL STREET JOURNAL VE AP DE ÇATIŞMA DEDİ

Wall Street Journal gazetesi de söz konusu olaylar için "Kudüs Günü yürüyüşü öncesi Filistinliler ve İsrail polisi çatıştı" ifadesini kullandı.

Haberde, İsrail polisinin Filistinlerin kendilerine taş atması sonucu, namaz kılan Müslümanlara Mescid-i Aksa'nın içinde müdahale ettiği ifade edildi.

Associated Press (AP) haber ajansı da olaylara ilişkin servis ettiği haberinde, "İsrail polisi ve Filistinliler, Kudüs'teki kutsal bölgede çatıştı" başlığını kullandı.

AP de haberinde İsrail polisinin, namaz kılan Müslümanlara müdahalesinden bahsetmekten kaçınırken, İsrailli yetkililerin "daha fazla çatışmayı engellemek için Kudüs Günü yürüyüşünü iptal ettiği" belirtildi.

ABD BU İŞE BURNUNU SOKMASIN

Amerikan medyasından Axios isimli haber sitesi, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın, İsrailli mevkidaşi Ben Shabat ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Kudüs'teki olaylara değindiğini açıkladı. 

İsrailli yetkililere göre Ben Shabat, ABD’nin bu olaya karışmaması ve İsrail’e baskı yapmaması gerektiğini söyledi.

Shabat, "ABD ve uluslararası toplum bu işe burnunu sokup Filistinlilere istediğini vermesin, düzeni sağlamak istiyorsanız bize değil onlara baskı yapın" ifadelerini kullandı.

İSRAİL POLİSİNDEN VAHŞİ MÜDAHALE

Sabah namazını Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa'da kılan binlerce Filistinli, namazın ardından Mescid-i Aksa'nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi. Filistinliler, gösterinin sonrasında fanatik Yahudilerin baskın yapmasını önlemek için Mescid-i Aksa'da nöbet tutmaya başladı. Harem-i Şerif'in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, buradan ayrılmayacaklarını dile getirerek, sık sık "Canımız, kanımız sana feda Aksa" sloganı attı.

Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Polisin dört saatlik sert müdahalesinin ardından Mescid-i Aksa'dan çekildiği bildirildi.

Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, Harem-i Şerif'in hoparlörlerinden İslam dünyasına yardım çağrısında bulundu.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 39
 • adalet 3 yıl önce Şikayet Et
  mısırın acilen filistin tarafına açılan kapıları açması lazım buradan filstin halkına silah gönderilmesi şart
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 3 yıl önce Şikayet Et
  bizim Müslüman nüsfetteleri satılmış devletler bunun hesabını Rabbime nasıl verecekler?
  Cevapla
 • Tamer 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne bekliyordukki?
  Cevapla
 • Eyüp1 3 yıl önce Şikayet Et
  israil yalakası bae ve sudiarabistan kına yakıyormudur şimdi.
  Cevapla
 • Diyarbekirli 3 yıl önce Şikayet Et
  Şeytanlar bir bir kendilerini gösteriyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'ın eski gözdesinden EURO 2024'te 'Puskas'lık gol!
Kylian Mbappe'nin seçim çağrısı gündem oldu! Onlara asla oy vermeyin