Whitson: ABD İsrail'e yardım ve yataklık ediyor

ABD'deki "Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi" (Democracy for the Arab World Now-DAWN) İcra Direktörü Sarah Leah Whitson, ABD'ye tepki gösterdi.

Whitson: ABD İsrail'e yardım ve yataklık ediyor
Whitson: ABD İsrail'e yardım ve yataklık ediyor
GİRİŞ 11.05.2021 00:40 GÜNCELLEME 11.05.2021 00:43
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

ABD'deki "Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi" (Democracy for the Arab World Now-DAWN) İcra Direktörü Sarah Leah Whitson, İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırılarını ve ABD yönetiminin İsrail'e yardımlarını eleştirerek, "ABD, İsrail'in ırkçı davranış ve tacizlerine aktif olarak yardım ve yataklık ediyor." ifadesini kullandı.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi (MENA) uzmanı olarak uluslararası basında yazıları yayımlanan Whitson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "ABD, İsrail'in ırkçı davranış ve tacizlerine aktif olarak yardım ve yataklık ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Whitson, Şeyh Cerrah Mahallesi sokaklarında ve Mescid-i Aksa'da yaşanan İsrail şiddetini ortaya koyan bir çok görseli de paylaşarak, "3 milyar dolarlık ABD askeri desteğini, İsrail'in işlediği suçlardan ayrı tutmanın bir yolu yok." görüşünü dile getirdi.

30 Eylül 2000 günü, 11 yaşındaki Muhammed Dura'nın, babası Cemal Dura'yla otobil pazarından dönerken, İsrail askerlerinin rastgele açtığı ateş sonucu duvar dibinde ölümünü simgeleyen sanat eserini, profiline iğneleyen Whitson, "Onu asla unutmayacağım." diye yazdı.

- "Biden yönetimi, İsrail'in ihlallerinde ABD'nin sorumluluğunu kabul etmelidir"

Whitson, ABD Başkanı Joe Biden'ı etiketlediği benzer bir paylaşımda, "İsrail'in El Aksa camisindeki Filistinli protestoculara yönelik saldırıları, ABD'nin İsrail'e kayıtsız şartsız verdiği güvencenin doğrudan bir sonucudur. Joe Biden yönetimi, İsrail'in ihlallerinde ABD'nin sorumluluğunu kabul etmelidir." yorumunda bulundu.

İsrail askerleri tarafından tartaklanan ve plastik mermilerle yaralanan göstericilerin görüntülerinin yer aldığı bir video paylaşan Whitson, "Filistinli aileler, sahada eşitlik, özgürlük ve adalet için yaşamını ve uzuvlarını riske atıyor. Bunlar, dünya çapında desteklememiz gereken değerlerdir. Filistin için eşitlik ve özgürlüğün yanındayım. Hepimiz olmalıyız. Bu zor değil." ifadesini kullandı.

Whitson, 2 Ekim 2018'de, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın arkadaşları ve meslektaşlarınca kurulan DAWN adlı örgütün kurucu üyeleri arasında ye alıyor.

ETİKETLER
tepki
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Sultan Sencer 4 ay önce Şikayet Et
  Abdye sonsuz lanet ediyorum. Rabbim bir an önce abdyi cehennemine alsın.
  Cevapla
 • bir müslüman 4 ay önce Şikayet Et
  Muhammed Dura ve babası Cemal Dura, rastgele açılan ateş ile öldürülmediler. Sığındıkları siper sürekli atış altında tutuldu ve sonunda katledildiler.
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  ABD'nin yıllarca yardım ettiği belli zaten.
  Cevapla
 • TÜRKİYEM 4 ay önce Şikayet Et
  tebrik ediyorum
  Cevapla
 • Şükrüye 4 ay önce Şikayet Et
  İslamda demokrasi laiklik Cumhuriyet yönetim sistemi yoktur Bunlar beşeri ideoloji sistemlerdir Müslümanın tek bir Anayasası vardır O da Allah'ın Kuran'ı sistemi şeriattır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Her geçen gün yeni skandal ortaya çıkıyor! CHP'li Engin Özkoç FETÖ gecesinde..
Chloe, yan bakışıyla viral olmuştu! Tam 74 bin dolara satıldı