İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da Filistinli gençlere saldırdı

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Filistinli gençlere saldırısında 15 kişi yaralandı.

GİRİŞ 12.05.2021 02:40 GÜNCELLEME 12.05.2021 02:40
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ile Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısında ses bombaları ve plastik mermilerle Filistinli gençlere yönelik saldırısında 15 kişi yaralandı.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Harem-i Şerif’te kılınan yatsı ve teravih namazlarının ardından Filistinli gençler Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra arasında toplandı.

İsrail polisi, tekbir ve sloganlar atan gençlere bir süre sonra ses bombaları ile müdahale etti.

Filistinli gençler ise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

İsrail polisi, Harem-i Şerif’in avlularında Filistinli gençleri kovaladı.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin Eski Şehir’in Şam Kapısı’ndaki plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırısında 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, Filistin Kızılayına bağlı bir sağlık görevlisinin de ayağından plastik mermiyle vurulduğu aktarıldı. Ayrıca bir Filistinlinin de İsrail polisince darbedilerek yaralandığı kaydedildi.

Filistin Kızılayı daha önce yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylarda yaralananlara müdahale için giden sağlık ekiplerine izin vermediğini duyurdu.

Öte yandan, Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’dan çekildiği ve olayların son bulduğunu belirtti.

ŞAM KAPISI'NDA DA MÜDAHALE

Öte yandan İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı’nda da Filistinli gençlere müdahale etti.

İsrail polisi, teravih namazı sonrası Şam Kapısı’nda toplanan gençlere plastik mermi, ses bombaları ile saldırdı ve toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ile tazyikli pis sus sıktı.

Ayrıca bölgede bulunan Mustaribin olarak bilinen İsrail sivil giyimli özel polisleri de bir genci gözaltına aldı.

İsrail, polisinin Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ve çevresinde oluşturduğu gerginlik devam ediyor.

GAZZE'DE ŞEHİT SAYISI 32'YE YÜKSELDİ

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 Filistinli daha şehit oldu, dünden beri şehit olanların sayısı 32'ye yükseldi.

KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için dün yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine de İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Veysel...... 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye olarak 20 yıldır Koca bir hiçten başka ne yaptınız
  Cevapla
 • nayır nolamaz 1 ay önce Şikayet Et
  filistinlilerin içinde sivil ajanları var filistinliler onları tektek bulup temizlemeli önce yaklanların yanında hep sivil ajanlar var dikkat edin belkide filistinli işbirlikçilerdir
  Cevapla
 • erdemir 1 ay önce Şikayet Et
  girelim artik ben gonulluyum yasim 43 askerligimi komandilo olarak yaptim
  Cevapla
 • Aslan Yazar 1 ay önce Şikayet Et
  İnşaAllah oraya geleceğiz az sabredin
  Cevapla
 • yav he he 1 ay önce Şikayet Et
  ne zaman laf laf laf bizler sadece KINARIZ
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Terörle mücadelede elde edilen başarılar muhalefetin gündemine neden hiç girmiyor? Yoksa?
Toroğlu ayarı kaçırdı! Şenol Güneş'e ağır sözler