AB, İsrail'e şiddete son ver çağrısı yaptı

AB, İsrail ile işgal altındaki Filistin topraklarında gerginliğin sonlandırılması ve şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.

AB, İsrail'e şiddete son ver çağrısı yaptı
AB, İsrail'e şiddete son ver çağrısı yaptı
GİRİŞ 12.05.2021 19:59 GÜNCELLEME 12.05.2021 19:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının ardından artan gerilime ilişkin açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "İsrail ile işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki artan gerginlik ve Gazze'de ile çevresinde artan şiddetin" sona ermesi gerektiğini belirtti.

Paris'te, Filistin'e destek amacıyla düzenlenecek gösteri yasaklandı

"AB, ÇOK SAYIDA SİVİLİN ÖLÜMÜ KARŞISINDA DEHŞETE DÜŞMÜŞTÜR"

Borrell, durumun kutsal mekanlar dahil Kudüs'te günlerce süren gerginlik ve çatışmalar ile İsrail ve Batı Şeria'nın kentlerinde artan şiddetin ardından geliştiğini kaydederek, "AB, çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda sivilin ölümü ve yaralanması karşısında dehşete düşmüştür. Öncelik sivillerin korunmasına verilmelidir. Bütün çabalar sivil can kayıplarının önlenmesi ve gerginliğin düşürülmesine yönlendirilmelidir." ifadesini kullandı.

Gazze'de dehşete düşüren bombardıman anı!

Hamas'ın ve diğer grupların İsrail'e roket atmasının kabul edilemeyeceğini belirten Borrell, şöyle devam etti:

"İsrail'in sivil halkı korumasına duyduğu meşru ihtiyacı kabul ediyoruz ancak bu karşılık orantılı olmalı ve güç kullanımında azami itidalli davranılmalı. AB devam eden şiddete derhal son verilmesi çağrısında bulunmaktadır. Önce ve en fazla her iki taraftaki sivilleri etkileyecek daha geniş çaplı bir çatışmanın önlenmesi için her şey yapılmalıdır. Kudüs'te kutsal mekanların statükosuna saygı gösterilmeli, ibadet özgürlüğü güvence altına alınmalıdır."

Borrell, ayrıca, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile konuştuğunu bildirdi.

Borrell, Abbas'a can kayıplarından dolayı duyduğu dehşeti dile getirdiğini aktardı.

İİT, Türkiye'nin girişimiyle Cidde'de toplandı

- KUDÜS VE GAZZE'DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 14'ü çocuk, 5'i kadın olmak üzere en az 56 Filistinli şehit olmuş, 335 kişi yaralanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • 543 2 yıl önce Şikayet Et
    alçak israil dinliyormu siz uykudan uyananıp durumu anlayana kadar atı alıp üsküdarı geçiyor domuz sıfatlılar
    Cevapla
  • Idris 2 yıl önce Şikayet Et
    Çokta etkili oluşmudur avrupada bir ülkede olsa ülke liderleri bir araya gelip destek mesajı verirler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan 70 yaşında! Sosyal medyada milyonlarca kişi tebrik etti: İyi ki doğdun Reis...
“Bu işlerin tamamı güçlü siyasi irade ile mümkün oldu”