Savaş suçlusu Karadzic, hapis cezasının kalanını İngiltere'de çekecek

"Bosna Kasabı" olarak bilinen savaş ve soykırım suçlusu Radovan Karadzic, müebbet hapis cezasının geri kalan bölümünü çekmek üzere İngiltere'ye nakledilecek.

Savaş suçlusu Karadzic, hapis cezasının kalanını İngiltere'de çekecek
Savaş suçlusu Karadzic, hapis cezasının kalanını İngiltere'de çekecek
GİRİŞ 13.05.2021 12:20 GÜNCELLEME 13.05.2021 12:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması'ndan (IRMCT) yapılan açıklamada, savaş suçlusu eski Sırp komutan Karadzic'in İngiltere hükümeti ile iş birliğinde cezasını çekmek üzere İngiltere'ye sevk edileceği belirtildi.

Cezasını Hollanda'da çeken Karadzic'in karardan haberdar edileceği ifade edilen açıklamada, sevkinin de İngiltere ile iş birliğinde en güvenli şekilde yapılacağı vurgulandı.

SIRPLARIN LİDERİYDİ

Lahey'deki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) 2016'da soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Karadzic, 2019'da sonuçlanan temyiz davasında ise müebbet hapse mahkum edilmişti.

Bosna Hersek'teki savaşta Sırpların lideri olan Karadzic, aralarında Srebrenitsasoykırımı da olmak üzere 1992 ile 1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezalandırılmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
    Rahat etsin diye gözden ırak lüks villaya mı ?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Avrupa'da 'resesyon' endişesi: Yetkili isim kötü haberi verdi!
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü: Pilot uçaktan atlayarak kurtuldu