ABD Afganistan'dan çekilmeye başladı: Savaşmaya hazırız

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin ardından Taliban ile savaşmaya hazır olduklarını söyledi.

ABD Afganistan'dan çekilmeye başladı: Savaşmaya hazırız
ABD Afganistan'dan çekilmeye başladı: Savaşmaya hazırız
GİRİŞ 19.05.2021 13:51 GÜNCELLEME 20.05.2021 08:31
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ABD'nin Public Broadcasting Service (PBS) televizyonuna verdiği demeçte, yabancı kuvvetlerin Afganistan'dan çekilmesinden sonra tehditleri ortadan kaldırmak için hazırlıkları yapıldığını belirtti.

Ülkede terör tehdidinin değiştiğini ancak ortadan henüz kalkmadığını ifade eden Gani, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin ardından Taliban ile savaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Gani, barış görüşmelerinin anahtarının, seçime dayalı bir yönetim sistemini kabul etmek olduğunu vurguladı.

Seçime dayalı bir yönetim sistemi üzerinde anlaşmaya varılmadığı takdirde kadın, gençlik ve azınlık hakları dahil son yirmi yılda elde edilen tüm kazanımların sorgulanacağını dile getiren Gani, Taliban'ın seçimi kabul etmesinin, barış görüşmelerinin başarısının anahtarı olarak gördüğünün altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Gani, gelecek yönetim sisteminin, seçime dayalı olmasının kabul edilmesinin ardından diğer konuların görüşüleceğini aktardı.

Taliban'ın savaş yoluyla asla kazanamayacağını bildiren Gani, ayrıca yabancı güçlerin çekilmesinin ardından da güvenlik durumunun kontrol altında olacağını sözlerine ekledi.

ÜLKEDE ŞİDDET YABANCI GÜÇLER ÇEKİLMEYE BAŞLAYINCA ARTTI

Öte yandan Afganistan Savunma Bakanlığına göre yaklaşık 2 haftadır, yabancı güçlerin çekilmeye başlamasından bu yana ülkede şiddet olayları arttı.

ABD yönetiminin, 29 Şubat 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile yaptığı anlaşma kapsamında 15 Ocak 2021'e kadar Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e indirecek, 1 Mayıs'ta da tamamını çekecekti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump görevinin son günlerinde Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e indirmişti ancak 20 Ocak'ta görevi devralan Başkan Joe Biden 1 Mayıs tarihine uyamayacağını açıklamış ve ardından 1 Mayıs'tan başlamak üzere 11 Eylül'ün yıl dönümüne kadar tüm ABD askerlerinin çekilmiş olacağını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Eşref Gani
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Nuri 7 ay önce Şikayet Et
  Gebertin birbirinizi abd kuklaları sözde kendilerini müslüman sayıyorlar müslüman din düşmanları
  Cevapla
 • alican martı 8 ay önce Şikayet Et
  kuklalar ve oraların eski sahipleri arasındaki savaşı kim kazanır? iran ve pakistan sizi kıstırırsa ne yapacaksınız? abd her yerde istenmiyor. atı alan üsküdarı geçti.
  Cevapla
 • Fadime 8 ay önce Şikayet Et
  Yaaa sabır
  Cevapla
 • Hüseyin 8 ay önce Şikayet Et
  Bırakın birbiriyle savaşmayı İsrail lesavaşın
  Cevapla
 • Yas 8 ay önce Şikayet Et
  Gençleriniz Türkiyede kim savaşacak 45 üstümü biraz gençlerinize vatanseverlik işleyin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meral Akşener koronavirüse yakalandı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum