Japonya'dan seyahat kısıtlaması kararı

Japonya, koronavirüs vakalarının yayılmasını önlemek için Tayland ve Sri Lanka dahil 6 ülkeden yabancı yolcuların ülkeye girişini durduracak.

Japonya'dan seyahat kısıtlaması kararı
Japonya'dan seyahat kısıtlaması kararı
GİRİŞ 20.05.2021 09:20 GÜNCELLEME 20.05.2021 09:20

Kamu yayıncısı NHK'nın haberine göre Japonya, COVID-19 salgınının ülke içinde yayılmasını engellemek amacıyla 6 ülkeden yolculara giriş kısıtlaması uygulayacak.

Bu kapsamda son 2 haftada Tayland, Kamboçya, Seyşeller, Saint Lucia, Doğu Timor ve Moğolistan'a seyahat öyküsü bulunan yolcuların Japonya'ya girişi durdurulacak.

JAPON VATANDAŞLARINI ETKİLEMEYECEK

21 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek yönetmelik, Japon vatandaşlarını, Japonya'da oturumu bulunan yabancıları ve aileleri etkilemeyecek.

Böylelikle kısıtlama kapsamına alınan ülke sayısı 159'a yükselecek.

OLİMPİYATLAR İÇİN KATILIMCI SAYISI DÜŞÜRÜLECEK

Japonya, artış gösteren COVID-19 vakaları sebebiyle, ülkelerin ulusal spor federasyonları ile olimpiyat komitelerinden turnuvaya katılacak resmi yetkili sayılarını düşürmesini istiyor.

Kyodo ajansının haberine göre, Organizasyon Komitesi, Japonya dışından olimpiyatlara katılacak resmi yetkili sayısını daha önce planlanan seviyenin de altına çekecek.

Haberde, geçen yıl erteleme öncesi 180 bin seviyesinde beklenen resmi yetkili sayısının 90 bine indirileceği, salgının yayılmasının durdurulamaması halinde ise bu sayının daha da düşürüleceği şeklinde kamuoyuna yansıyan planlamalar anımsatıldı.

15 BİN SPORCUNUN KATILMASI BEKLENİYOR

Gelinen son aşamada Organizasyon Komitesi, turnuvaya Japonya dışından katılacak resmi yetkili sayısını yaklaşık 78 bine indirmeyi planlıyor. Olimpiyatları izleyecek gazeteci sayısı da düşürülecek.

Tokyo Olimpiyatları'na yaklaşık 15 bin sporcunun katılması bekleniyor.

Daha önce 24 Temmuz-9 Ağustos 2020'de yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Soylu açıkladı: İBB kadrosunda 6 PKK'lı tespit edildi
Aliyev'den sinsi plan yapanlara gözdağı: Bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil