AP, sosyal medyada İsrail'i eleştiren paylaşımlar yapan muhabirinin görevine son verdi

AP haber ajansı, İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetini ve medyanın bu süreci ele alma biçimini eleştiren Emily Wilder isimli muhabirinin işine son verdi

AP, sosyal medyada İsrail'i eleştiren paylaşımlar yapan muhabirinin görevine son verdi
AP, sosyal medyada İsrail'i eleştiren paylaşımlar yapan muhabirinin görevine son verdi
GİRİŞ 21.05.2021 09:51 GÜNCELLEME 21.05.2021 10:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

AP'nin çalışanlarına gönderdiği ve sosyal medyada paylaşılan e-postada, Wilder'ın artık kurumla ilişkisinin kalmadığı ifadeleri yer aldı.

İŞİNE SON VERİLDİ

Daha sonra Washington Post gazetesine olayın arka planını anlatan Wilder, AP'nin sosyal medya kullanım ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle sözleşmesinin feshedildiğini, ancak hangi ilkeleri ihlal ettiğinin kendisine açıklanmadığını söyledi.

Yahudi olduğunu ve aktivist kişiliğini hiçbir zaman saklamadığını kaydeden Wilder, Stanford Üniversitesindeki öğrenciliği döneminde "Filistin'e Adalet İçin Öğrenciler" ve "Barış İçin Yahudilerin Sesi" gibi kulüplerde aktif görevler aldığını ve İsrail'in Filistinlilere yönelik uygulamalarını her zaman eleştirdiğini ifade etti.

İSRAİL DEMEK, FİLİSTİN DEMEMEK

3 Mayıs'ta AP'de işe başladığını belirten Wilder, son dönemde İsrail'in özellikle Şeyh Cerrah Mahallesi'nde Filistinlilere yönelik uygulamalarını ve medyanın bu süreci ele alma biçimini eleştiren tweetlerinin bazı çevrelerce aleyhinde kampanyaya dönüştürüldüğünü savundu. Wilder, kısa süre önce, "İsrail demek ama asla Filistin dememek, savaş deyip asla kuşatma ya da işgal dememek siyasi tercihlerdir fakat medya bu tür net tercihlerini 'taraflı' uyarısı koymadan her zaman kullanıyor." şeklindeki ve Şeyh Cerrah'ta İsrail'in yaptıklarını eleştiren paylaşımlarını örnek gösterdi.

Wilder, başta Stanford'daki bazı Cumhuriyetçi muhafazakar çevrelerin kendisine ait eski sosyal medya paylaşımlarını da yeniden gündeme getirerek AP üzerinde baskı kurduklarını, sonra da bu kampanyanın büyüdüğünü ve AP'nin de bu baskılara direnemediğini ifade etti.

"BANA KARŞI KAMPANYA YÜRÜTÜLDÜ"

 

"Tüm bunlar bana karşı yürütülen bir kampanyanın sonucu idi. Bana göre AP, bu gülünç talepler ve ucuz tehditler karşısında boyun eğdi." yorumunu yapan Wilder, işine son verilmesinin ardından sosyal medyada kendisine ciddi şekilde destek verilmesinden çok mutlu olduğunu belirtti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken AP ile Aljazeera'nın ofislerinin de olduğu bina, İsrail uçakları tarafından vurulmuş ve tamamen yıkılmıştı. AP, söz konusu saldırıyı kınamış, başta Beyaz Saray olmak üzere birçok uluslararası kurum da "medya kuruluşlarının çalışmasını engellemeye yönelik" eylemlerin kabul edilemeyeceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • YILMAZ 4 ay önce Şikayet Et
  Küfrün insan Hakları Bu Kadar
  Cevapla
 • dbs 4 ay önce Şikayet Et
  küfür tek millet
  Cevapla
 • Gerçekler 4 ay önce Şikayet Et
  Batının özgürlük anlayışı Müslüman ülkelere yalan ve iftiralarla saldırmak. Eğer İsraile tek bir kelime edersen işte olan yukarıdaki haber gibidir.
  Cevapla
 • normale 4 ay önce Şikayet Et
  canım bu medyanın ne oldugunu dünya alem biliyor artık.
  Cevapla
 • bülent 4 ay önce Şikayet Et
  ama ahlaklı, vicdanlı insanların da seslerini yükseltmesi lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray 4 maç sonra kazandı!
Rus televizyonunda Türkiye kavgası: Bizi Erdoğan ile korkutmayın