Türkiye'den Miçotakis'in 'Yunan çocukları' sözlerine tepki

Dışişleri Bakanlığı, Türk köyü Paşevik'e "Pomak köyü" ve Türk çocuklarına "Yunan çocukları" diyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i kınadı.

Türkiye'den Miçotakis'in 'Yunan çocukları' sözlerine tepki
Türkiye'den Miçotakis'in 'Yunan çocukları' sözlerine tepki
GİRİŞ 22.05.2021 13:19 GÜNCELLEME 22.05.2021 16:09
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Yunanistan'daki Türk köyü Paşevik'e yönelik "Pomak köyü" ile Türk çocuklarına yönelik "Yunan çocukları" şeklindeki ifadelerini kınayan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'na (BTTA) destek verildi.

Açıklamada, BTTA'nın paylaşımı alıntılanarak "BTTA Danışma Kurulu'nun bu açıklamasını destekliyor ve Yunanistan'ı bir kez daha ülkesinde yaşayan soydaşlarımızın Türk kimliğini inkara son vermeye ve bu yöndeki AİHM kararlarını uygulamaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

BTTA, Miçotakis'in 18 Mayıs'ta İskeçe'ye bağlı Paşevik'teki devlet anaokulu öğretmenleri ve burada eğitim gören öğrencilerle gerçekleştirdiği video konferansta kullandığı "Pomak köyleri" ve "Yunan çocukları" ifadelerini eleştiren bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada, "Yunanistan Başbakanı Sayın Kiryakos Miçotakis’in, 18 Mayıs'ta İskeçe’nin Paşevik köyündeki devlet anaokulunda eğitim gören öğrenci ve anaokulu öğretmenleri ile gerçekleştirdiği video konferanstaki "Pomakohoria" (Pomak köyleri) ve azınlık Türk çocuklarına "Ellinopula" (Yunan çocukları) şeklindeki ifadelerini kınıyoruz. Bu tutumu azınlığın taleplerine karşı, meşru kimliğimizin inkarı olarak değerlendiriyoruz. Hükümeti bu tür dayatma politikalardan vazgeçmeye ve azınlığın kendini ifade etme özgürlüğü konusunda daha yapıcı olmaya davet ediyoruz" ifadeleri yer almıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 19
 • FETİH 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunan mezalimini unutmadık
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Menfaatperest sapık inançlı, çıkarcı Batı bilinçli profesyonel bir şekilde çoğu şeyi birbirine karıştırıyor. Mesela vatandaşı ırk ile karıştırır. Adam Türk ırkından Türk, Yunanistanda yaşıyor Yunan vatandaşı Yunan. Burada esas olan şudur. Herkesin rengi ırkı insan. Herkes bu dünyada yaşıyor. Can alışı esas olan inançtır. İnsan kalabilmek için Müslümanca yaşamak gerek. Internet sayesinde Avrupanın hayvanlığını gördük. Gözü körler hayranlık diye okumuş olabilir. Cani ve coni Israil Amerika Ingiltere Fransa 'ya desteklerini herkes biliyor
  Cevapla
 • 5432 1 yıl önce Şikayet Et
  yunanlıların helenlerin pontusluların kökleride türklerdir bilimadamları kanıtlamıştı
  Cevapla
 • Duru 1 yıl önce Şikayet Et
  Micotakis anana sordunmu sen hangi milletten sin acaba?eminmisin yunan olduğundan
  Cevapla
 • Çepni. 1 yıl önce Şikayet Et
  Çocuk korkunca babasına dedesine sığınır oğlum sen babana sor sıkıştığı zaman nereye kaçmış sığınmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EYT'nin Meclis'e gelme tarihi belli oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seyahat süresi 12 dakikaya düşüyor