Polonya Cumhurbaşkanı'ndan Patrikhane'ye ziyaret

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Fener Rum patrikhanesine ziyaret gerçekleştirdi.

Polonya Cumhurbaşkanı'ndan Patrikhane'ye ziyaret
Polonya Cumhurbaşkanı'ndan Patrikhane'ye ziyaret
GİRİŞ 25.05.2021 11:39 GÜNCELLEME 25.05.2021 14:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Türkiye ziyaretinin 2'nci gününde Fener Rum Patrikhanesi'ne gitti. Cumhurbaşkanı Duda, eşi Agata Kornhauser Duda ile beraber, Patrik Bartolomeos ile görüşme gerçekleştirdi.

 Ziyaret sonrası birlikte kameralar karşısına geçen ikili, açıklamalarda bulundu. Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Duda ve eşi, Patrik Bartolomeos ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

"POLONYA İLE İLİŞKİLERİMİZİN UZUN BİR GEÇMİŞİ VARDIR"

Ziyaret sonrası açıklama yapan Patrik Bartolomeos, Polonya ile ilişkilerinden bahsetti.

Bartolomeos, "Ben Polonya'nın zaten yabancısı değilim. Orada küçük bir Ortodoks kilisemiz var Metropolit Sawa'nın başkanlığında. Onun daveti üzerine birkaç defa güzel memleketimizi ziyaret etmiştim. Fakat bundan başka Katolik Üniversitesi'nden fahri doktora unvanını aldım ve yeni inşa edilen bir Ortodoks kilisesinin açılışını yaptım. Ve en son 2019'da yaşayanların yürüyüşüne iştirak etmek için Auschwitz'e gelmiştim. Anlıyorsunuz ki patrikhanemizin ve şahsım benim güzel Polonya ile ilişkilerimizin uzun bir geçmişi vardır. Bizi ve kiliselerimizi birleştiren çok önemli bir şahsiyet Papa 2. Jean Paul, Polonya'nın çok değerli bir evladı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Duda, dün 24 adet SİHA alım anlaşmasının imzalanması kapsamında Ankara'da Cumrhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmişti.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • FETİH 1453 1 yıl önce Şikayet Et
    Şu nifak yuvası bir an önce kapatılmalı. Ayasofya'yı tekrar Cami olarak açtığımızda devletimizi tehdit etmişti haçlı çakalı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Karadeniz Gazı’nda sona yaklaşıldı: Tarih belli oldu
Marmara sallandı! Beklenen büyük depremle ilgili korkunç bağlantı