AB'den Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: Gelişmeler endişe verici

Avrupa Birliği (AB), Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınırda yaşanan gelişmelerin endişe verici olduğunu belirterek, taraflara gerginliği düşürme çağrısında bulundu.

AB'den Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: Gelişmeler endişe verici
AB'den Azerbaycan ve Ermenistan açıklaması: Gelişmeler endişe verici
GİRİŞ 28.05.2021 20:09 GÜNCELLEME 28.05.2021 20:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki sınırda son günlerde meydana gelen gelişmelerin endişe verici ve tehlikeli olduğu belirtildi.

"Gerginliğin acilen düşürülmesine ihtiyaç bulunmaktadır." ifadesine yer verilen açıklamada, AB'nin iki tarafa da daha fazla askeri sevkiyat ve eylemden kaçınma çağrısı yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, "Tüm kuvvetler 12 Mayıs'tan önceki pozisyonlara çekilmeli ve her iki taraf da sınır belirleme ve işaretleme müzakerelerine girişmelidir." ifadesi yer aldı.

Azerbaycan'a elindeki Ermenileri bırakma çağrısı yapılan açıklamada, AB'nin sınır belirleme çalışmalarına katkı vermeye hazır olduğu belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun ateşkesi ihlal ettiğini duyurmuş, Ermenistan mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Kelbecer ve Gedebey illerindeki mevzilerine belirli aralıklara ateş açıldığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Mgl 2 yıl önce Şikayet Et
    Endişe duymaktan baska ne işe yararsınız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sirkeci-Kazlıçeşme hattı açıldı! Başkan Erdoğan: İstanbul'un son 5 yılı boşa geçti
Kurum'dan, İmamoğlu'na sert tepki! 'İstanbul kirli bir pazarlık masasına yatırıldı'