İsrail'den ABD'ye 1 milyar dolarlık yardım talebi

Lindsey Graham, İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki saldırılardan sonra Demir Kubbe hava savunma sistemlerini güçlendirmek için ABD Savunma Bakanlığından 1 milyar dolarlık acil askeri yardım isteyeceğini açıkladı.

İsrail'den ABD'ye 1 milyar dolarlık yardım talebi
İsrail'den ABD'ye 1 milyar dolarlık yardım talebi
GİRİŞ 02.06.2021 11:23 GÜNCELLEME 02.06.2021 17:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İsrail ziyareti sırasında, Amerikan Fox New televizyonuna mülakat veren Graham, "Sanırım yarın ya da perşembe, İsrailliler Pentagon'dan İsrail'i savunmak için kullanılan Demir Kubbe bataryalarını güçlendirmek için 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulunacaklar." ifadesini kullandı.

ABD'li senatör, bu fonun onaylanmasını sağlamak üzere Senato'da üzerine düşeni yapacağını söyledi.

1 MİLYAR DOLARLIK YARDIM TALEBİ

Graham, "İran, Yahudi devletinin varlığını tehdit ettiği gibi Hamas da İsrail'i yok etmeye çalışırsa, buraya geri gelmeye devam edeceğim ve İsrail için hep daha fazlasını isteyeceğim. Ne zaman birileri İsrail'i yok etmeye kalkışsa, cevabımız daha fazla yardım olacak. Bu, Demir Kubbe'yi yenilemekle başlar. Bir milyar dolarlık yatırım Amerikan halkı için iyi bir yatırım olacaktır." yorumunda bulundu.

Biden yönetiminin, son İsrail-Hamas çatışması sırasında İsrail'e "yardımcı" olduğunu belirten Graham, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun içinden geçtiği siyasi sorunlara rağmen ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin değişeceğini düşünmediğini söyledi.

"DÜNYANIN EN GÜÇLÜ LİDERLERİNDEN BİRİ"

Graham, Netanyahu'yu, "son 15 yıldır dünyanın en güçlü liderlerinden biri" olarak niteledi.

İsrail'in, İran nükleer anlaşması ve ABD Başkanı Joe Biden'ın buna yeniden katılma hamleleri konusunda "oldukça endişeli" olduğunu kaydeden Graham, "İsrail'de sahadaki farklılıklar ne olursa olsun, iki mesaj var. 'Teşekkürler Amerika, desteğinize ihtiyacımız var' ve 'lütfen İranlıların nükleer silah elde etmesine izin vermeyin çünkü bu, dünyadaki istikrarı yok edebilir'. Yani İsrail'deki herkes, İran nükleer anlaşmasının kötü bir fikir olduğu fikrinin arkasında birleşmiş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

7 Mayıs'ta, İsrail'in Mescidi Aksa saldırılarından sonra Hamas'ın İsrail'e fırlattığı 3 bin 400 roketten sadece 1600'ü, İsrail Demir Kubbe sistemleri ile havada imha edilebilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • THE TURKS 5 ay önce Şikayet Et
  O füzelerin o bataryaları etkisiz hale getirmesini sağlayacak bir üst akıl vardı, yeni bataryalarda sizi korumayacak, o üst akıl o savunmanızı delmek için gerekli danışmanlığı sağlayacak. Filistin sahipsiz değildir, 5 yıl öncesine kadar israile taş ile sopa ile zarar vermeye çalışan filistinin bir anda binlerce füze üretiyor olması sizce de tesadüf mü ?
  Cevapla
 • tabi 5 ay önce Şikayet Et
  "Bir milyar dolarlık yatırım Amerikan halkı için iyi bir yatırım olacaktır." ne acayip bir kafa, ne acayip bir dil değil mi? topunuz birden beter olun.
  Cevapla
 • Ahmet TUNA 5 ay önce Şikayet Et
  Bu kafir İsrail Firavunun sonunun gelmekte olduğunu görür gibiyim; bir gün mutlaka yok olacaktır. O günü görmek ve seyretmek isterdim. İnşallah
  Cevapla
 • Ayhan Kandemir 5 ay önce Şikayet Et
  Suud'lardan alırlar İsrael e verirler , sorun değil
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Vali Yerlikaya duyurdu: Motokurye hizmeti durduruldu
Meteoroloji'den son dakika duyurusu: Saat verip uyardı: Devam edecek