Balinanın karnından çıktı, balıkçı servet sahibi oldu

Ölü bir balinan karnından çıkan "ambergris" Yemenli bir grup balıkçının hayatını değiştirdi.

Balinanın karnından çıktı, balıkçı servet sahibi oldu
Balinanın karnından çıktı, balıkçı servet sahibi oldu
GİRİŞ 02.06.2021 14:15 GÜNCELLEME 02.06.2021 14:17
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Balina kusmuğu olarak bilinen "ambergris", parfüm endüstrisinde kullanılan ve nadir bulunan değerli bir madde. Balinaların sindirim sisteminde üretiliyor.

"Çok mutluyum", "Tarifsiz bir his", "Allah'a şükürler olsun..." Dünyanın en yoksul ülkelerinden Yemen'de balıkçılıkla geçinmeye çalışan bir grup genç, denizin üstünde yüzen ölü balinanın karnında değeri 1,5 milyon dolardan (yaklaşık 13 milyon lira) fazla ambergris bulmasının ardından hislerini bu sözlerle dile getirdi.

35 balıkçı ülkenin güneyinde Aden Körfezi'ndeki ölü bir ispermeçet balinasına yaklaştıkça kesif koku etraflarını sarmış. O an balinada bir şey olabileceğini hissetmişler. Midesine bakabilmek kıyıya çıkarmaya karar vermişler. Ve işte hayatlarını değiştirecek ambergris oradaymış: "Kokusu berbattı ama çok değerliydi."

Tarih boyunca büyük kazanç getiren bir madde olmuş. Geçmişte tıbbi amaçlarla ve afrodizyak olarak kullanıldığı biliniyor. Yalnızca ispermeçet balinalarının yüzde beşinin üretebildiği bu madde parfüm yapımında ise kokuyu kalıcı hale getirmek için kullanılıyor.

Balinadan elde ettikleri serveti aralarında eşit şekilde paylaşan balıkçılardan bazıları ev alıp hayalindeki yuvayı kurdu, kimisi araba aldı. Köylerinde ihtiyacı olanlara yardımı da ihmal etmediler. Şimdi bu şanslı keşiflerine rağmen balıkçılığa devam ediyorlar.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • THE TURKS 7 ay önce Şikayet Et
  Balina ölü değildir, öldürülmüştür, kozmetik ürünleri için canlıları hedef almaktan vazgeçin !!
  Cevapla
 • Cengiz 7 ay önce Şikayet Et
  Rabbim rızkı dilediği kuluna verir...hem de ummadığı yerden
  Cevapla
 • beşer 7 ay önce Şikayet Et
  Nasibin nereden geleceği belli olmaz. Balıkçılığa hala devam etmeleri de takdire şayan. Bizde olsa parayı yiyene kadar ortadan kaybolurdular.
  Cevapla
 • Ercay Yıldım 7 ay önce Şikayet Et
  Buda bir imtihan Allah o parayı seni dininden alı koyup koymiyacağını görmek için gönderdi. Sen o parayı yanlış harcar isen imtihanı kaybedersin dostum.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul'da kamu personelleri izinli sayılacak! 3 meslek grubu hariç!
İBB'ye toz konduramayan Fatih Altaylı'dan millete ağza alınmayacak hakaretler!