Myanmar'ın devrik lideri Suu Çii'nin duruşması 14 Haziran'da

Myanmar'da askeri darbeyle iktidardan devrilen ve gözaltına alınan ülkenin eski fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'nin bir sonraki duruşmasının 14 Haziran'da görüleceği duyuruldu.

Myanmar'ın devrik lideri Suu Çii'nin duruşması 14 Haziran'da
Myanmar'ın devrik lideri Suu Çii'nin duruşması 14 Haziran'da
GİRİŞ 07.06.2021 17:25 GÜNCELLEME 07.06.2021 17:25
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Myanmar ordusunun yönetime el koymasıyla görevinden alınan ve ev hapsinde tutulan Aung San Suu Çii'nin bir sonraki duruşma tarihi belli oldu.

Myanmar basınına konuşan Suu Çii'nin avukatlarından Min Min Soe, 14 Haziran'da duruşması görülecek müvekkilinin yargılama sürecindeki son durumu anlattı.

Avukat Soe, "Suu Çii ve tanıkların ifadelerinin alınacağı bir sonraki duruşmanın haftaya pazartesi görüleceği bilgisini aldık" dedi.

DEVRİK LİDER EV HAPSİNDE TUTULUYOR

Duruşmadan önce müvekkiliyle yüz yüze görüşme imkanının olacağını da aktaran Soe, Suu Çii'nin bütün vatandaşlara sağlık ve sıhhat temennilerinde bulunduğunu söyledi.

Gözaltına 1 Şubat'ta alınan ve geçen ay ev hapsinde tutulmaya başlanan Suu Çii, güvenlik gerekçeleri nedeniyle avukatlarıyla görüştürülmüyordu.

Suu Çii, 24 Mayıs'taki duruşmasında ilk defa avukatlarıyla görüştürülmüş ve Yangon'daki askeri mahkeme salonunda hakim karşısına çıkmıştı.

Myanmar'ın eski fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Suu Çii, önceki duruşmalarda, ülkenin ithalat ve ihracat yasalarını ihlal etmek, ulusal afet yönetimi kanununa uymamak ve zimmetine para geçirmek, Devlet Sırları Yasası’nı ihlal etmek ve rüşvet kabul etmekle suçlanmıştı.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çiibaşta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtlarına müdahalesi sonucu 857 kişi hayatını kaybetti. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ali can 5 ay önce Şikayet Et
    beter olsun. zalimler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Miçotakis'ten Türkiye ile birlikte çalışma itirafı: Birlikte çalışmalıyız