İsrail Dışişleri Bakanı’ndan "Bayrak Yürüyüşü"nde ırkçı slogana tepki

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, aşırı sağcı Yahudilerin Doğu Kudüs'ün Şam Kapısı'nda düzenlediği "Bayrak Yürüyüşü" sırasında ırkçı sloganlar atanları "İsrail halkının yüz karası" olarak nitelendirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı’ndan "Bayrak Yürüyüşü"nde ırkçı slogana tepki
İsrail Dışişleri Bakanı’ndan "Bayrak Yürüyüşü"nde ırkçı slogana tepki
GİRİŞ 16.06.2021 09:24 GÜNCELLEME 16.06.2021 09:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Lapid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Birinin eline İsrail bayrağını alıp diğer taraftan 'Araplara ölüm' diye bağırması anlaşılır şey değil. Onlar İsrail halkının yüz karasıdır" ifadelerini kullandı.

"AFFEDİLMEZ BİR DURUM"

Bir başka paylaşımda İsrail İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev'e yürüyüşü iyi bir şekilde yönettiği için teşekkür eden Lapid, "İsrail bayrağının nefret ve ırkçılığı çağrıştırdığı bazı radikallerin varlığı affedilemez bir durum" dedi.

İsrail polisi korumasında Şam Kapısı’nda toplanan yaklaşık 5 bin fanatik Yahudi, ellerindeki İsrail bayraklarıyla uzun bir süre gösteri düzenlemişti. Gazetecilere ve etraftaki bazı Filistinli gençlere de sataşan Yahudiler, ayrıca "Araplara ölüm" sloganları atmıştı.

"ARAPLARA ÖLÜM" SLOGANLARI

Itamar Ben-Gvir ile Betzalel Smotrich gibi aşırı sağcı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu fanatik Yahudiler, zaman zaman bölgede gerilimi artırmıştı.

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin çevresinde, aşırı sağcı Yahudilerin Doğu Kudüs'ün Şam Kapısı'nda "Bayrak Yürüyüşü"nü protesto eden Filistinlilere müdahalesinde 33 kişi yaralanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • hak 1 yıl önce Şikayet Et
    Irkcılar hak ettikleri cezaya çarptırılmalı... Filistin halkı doğduğu topraklarda işgalcı konumunda olmamalı...Yaşam en doğal hak...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Araç sahipleri dikkat! Motorine indirim
Netflix'te skandal Türkiye haritası: Ermenistan'ın toprağı olarak gösterdiler