Sisi'den Libya Ulusal Birlik Hükümeti'ne destek mesajı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, başkent Kahire'de Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş'u kabul etti. Sisi sonrasında yaptığı yazılı açıklamada Libya'ya tam destek mesajı verdi.

Sisi'den Libya Ulusal Birlik Hükümeti'ne destek mesajı
Sisi'den Libya Ulusal Birlik Hükümeti'ne destek mesajı
GİRİŞ 20.06.2021 20:23 GÜNCELLEME 20.06.2021 20:29

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Sisi'nin Libya'da 24 Aralık'ta yapılması planlanan genel ve devlet seçimlerinin geçiş döneminde Libya Başkanlık Konseyi, siyasi süreç ve Ulusal Birlik Hükümeti'ne tam destek mesajı verdiği belirtildi.

Libya halkının "kardeş" olarak nitelendirildiği açıklamada, Sisi'nin, ülkesinin Libya'nın iç işlerine müdahale edilmemesi, toprak bütünlüğünün korunması ve halkın değerlerinin muhafaza edilmesi yönündeki tutumunu yinelediği aktarıldı.

Libya Başbakanı Dibeybe: Bölünme dönemi geri dönmeksizin gitmiştirLibya Başbakanı Dibeybe: Bölünme dönemi geri dönmeksizin gitmiştir

Açıklamada, Menguş'un diplomatik başarılarından övgüyle söz eden Sisi'nin, Libya'nın egemenliğini geri kazanmasının paralı askerlerin Libya'dan geri çekilmesiyle başlayacağını, Mısır'ın ikili, bölgesel ve uluslararası düzeydeki tüm girişimlere tam destek vereceğini ifade ettiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Libyalı Bakan Menguş'un da Mısır'ın Libya'nın toprak bütünlüğü, güvenlik ve istikrarına verdiği destekten övgüyle bahsettiği ifade edildi.

Menguş'un, başta güvenlik olmak üzere Mısır ile ikili iş birliğinin çeşitli alanlarda geliştirilmesi ve karşılıklı diplomatik temsil düzeyinin de yükseltilmesi yönündeki isteğini dile getirdiği belirtildi.

Görüşmede, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil de hazır bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri dün, Libyalı mevkidaşı Menguş ile ikili iş birliğini görüşmek üzere bir araya gelmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
samih şukri
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hollywood yıldızından Erdoğan sözleri: Siz istemiyorsanız biz alırız
Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kritik karar! O rakam düşürüldü