AB'den İngiliz dizi ve filmlerine sınırlama

AB'ye üye ülkelerde gösterilen İngiliz yapımı içeriklerin 'orantısız derecede fazla' olduğu ve kültürel çeşitliliğe' yönelik bir tehdit olduğu düşüncesiyle Avrupa televizyonlarında yayınlanan İngiliz içeriklerine sınırlama getirilecek.

AB'den İngiliz dizi ve filmlerine sınırlama
AB'den İngiliz dizi ve filmlerine sınırlama
GİRİŞ 22.06.2021 09:54 GÜNCELLEME 22.06.2021 09:54

AB'ye üye ülkelerde gösterilen İngiliz yapımı içeriklerin "orantısız derecede fazla olduğu ve Avrupa'nın “kültürel çeşitliliğine” yönelik bir tehdit olduğu düşüncesiyle Avrupa televizyonlarında yayınlanan İngiliz film ve dizi içeriklerine sınırlama getirilmesi kararı alındı.

Avrupa Birliği, Brexit sonrası İngiltere karşıtı adımlarını hızlandırdı. Avrupa'nın kültürel çeşitliliğini korumak isteyen Avrupa Birliği, üye ülkelerde gösterilen İngiliz dizi ve film içeriklerinin kısıtlanması yönünde adım atmaya hazırlanıyor.

İngliiz Guardian gazetesinin ulaştığı AB belgelerinde, Avrupa televizyonlarındaki İngiliz yapımı içeriklerin "orantısız derecede fazla" olduğuna dikkat çekildi.

KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK KORUNACAK

İngiltere’nin bu konudaki hakimiyeti Avrupa'nın “kültürel çeşitliliğine” yönelik bir tehdit olarak tanımlandı.

Avrupa Birliği'nin, medya hizmetleri çerçevesinde, televizyonlardaki yayın süresinde Avrupa menşeli yapımlara yer verilmesi gerekiyor. Bu içeriklerin Netflix ve Amazon gibi platformlarda en az yüzde 30 olması gerekiyor.

AVRUPA KOMİSYONU ÇALIŞMA YAPACAK

Guardian gazetesinin ulaştığı belgelere göre televizyonlarda, Netflix ve Amazon gibi platformlarda İngiliz içeriklerinin kota dışına çıkarılması gündemde.

Avrupa Komisyonu da, İngiliz yapımlarının Avrupa Birliği'nin kültürüne etkisi üzerinde çalışma yapacak.

İngiltere, Avrupa Birliği'nin sinema televizyon alanında en büyük yapımcı ülkelerinden biriydi.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif TBMM'de kabul edildi
Ne dediyse yaptı! Erdoğan'ın 13 yıl önceki sözleri gündem oldu