Kovid 19 aşısı olan 30 yaş altındakilerde kalp iltihaplanması

ABD'de çoğunlukla Pfizer-BioNTech veya Moderna'dan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yaptıran 30 yaş ve altı yetişkinlerde kalp iltihaplanmasına rastlandığı açıklandı.

Kovid 19 aşısı olan 30 yaş altındakilerde kalp iltihaplanması
Kovid 19 aşısı olan 30 yaş altındakilerde kalp iltihaplanması
GİRİŞ 23.06.2021 22:15 GÜNCELLEME 24.06.2021 00:43
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), çoğunlukla ikinci doz Kovid-19 aşısını yaptırdıktan sonra 30 yaş ve altı yetişkinlerde görülen kalp iltihabı rahatsızlığı ile aşı arasında "muhtemel bir ilişki" olabileceği yönünde bilgilendirmede bulundu.

Bilgilendirmede, çoğunlukla Pfizer-BioNTech veya Moderna'nın aşılarından birini yaptıran 30 yaş ve altı grupta 1200'den fazla kalp kası ve kalp zarı iltihaplanması görüldüğüne değinildi.

Çalışmaya başkanlık eden Dr. Grace Lee, "Görülen kalp kası iltihabı vakalarının aşıyı takiben ortaya çıktığı belirgindi ve sıklıkla ikinci dozdan sonraki hafta içinde genel olarak göğüs ağrısı şeklinde kendisini belli etti." ifadesini kullandı.

Lee, CDC yetkililerinin, potansiyel risklerin nasıl yönetileceğini ve uzun vadeli bir sorun olup olmadığını tam olarak anlamak için daha fazla veri toplamaya çalıştıklarını söyledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 16
 • Vanli 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşıya karşı değilim ama biontech aşısı yaptırmamak için sinovac bekledim. İyi yapmışım bence. Ama erken çıkacağını bilsem yerli aşıyı beklemekten yanayım.
  Cevapla
 • Kafkaskartalı 2 yıl önce Şikayet Et
  İçtiğiniz ilaçların hepsinin yan etkisi var hiçbirimiz reçetesini okuyormuyuz yoooook.Okuyun anlarsınız faydadan çok zararı var vitamin ilaçlarının bile.
  Cevapla
 • Yolcu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben Sinovac olacam. Daha çok güven veriyor
  Cevapla
 • İstanbullu 2 yıl önce Şikayet Et
  Çin yapın daha iyi ben den söylemesi
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerli aşıyı beleyin kardeşlerim Byontek aşısı hiç güven vermiyor maalesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tahkim Kurulu'ndan Mauro Icardi kararı!
Hayatımızı değiştirecek teknoloji! Tüm detaylar ortaya çıktı