Vatikan'dan cinsel istismar kararı! Kardinale soruşturma

Katolik kilisesinin yönetim merkezi Vatikan, Polonyalı Kardinal Stanislaw Dziwisz'in Krakov Başpiskoposluğu döneminde bazı cinsel istismar vakalarını örtbas etmekle suçlanmasının soruşturulduğunu bildirdi.

Vatikan'dan cinsel istismar kararı! Kardinale soruşturma
Vatikan'dan cinsel istismar kararı! Kardinale soruşturma
GİRİŞ 26.06.2021 21:35 GÜNCELLEME 26.06.2021 21:43

Vatikan basınındaki haberlerde, Vatikan'ın bir dönem Papa 2. Ioannes Paulus'a (2. John Paul) yakın isimlerden olan Kardinal Dziwisz'in, Krakov Başpiskoposluğu yaptığı 2005-2016'da cinsel istismar vakalarını örtbas ettiği suçlamalarını incelemek üzere Kardinal Angelo Bagnasco'yu görevlendirdiği belirtildi.

Vatikan'ın Varşova Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da Vatikan'ın talebi üzerine Kardinal Bagnasco'nun Kardinal Dziwisz hakkındaki iddiaları incelemek üzere 17 Haziran'da gittiği Polonya’daki ziyaretini bugün tamamladığı kaydedildi.

Kardinal Bagnasco'nun Polonya'da bir dizi toplantıya katıldığı, bu ziyaretinde edindiği bilgi ve belgelere ilişkin raporunu Vatikan'a sunacağı ifade edildi.

2005'te hayatını kaybeden Papa 2. Ioannes Paulus'un yanında çalışan 82 yaşındaki Kardinal Dziwisz'in hakkındaki örtbas suçlamalarını ise reddettiği bildirildi.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den 6'lı masa anketi sorusuna cevap: Tercihim sınıf arkadaşım
Netflix'te skandal Türkiye haritası: Ermenistan'ın toprağı olarak gösterdiler