Kerkük’te polis kontrol noktasına DEAŞ saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı

Terör örgütü DEAŞ Irak'ın Kerkük kentindeki bir polis kontrol noktasına silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda 1 polisin öldüğü, 2 polisin ise yaralandığı açıklandı.

Kerkük’te polis kontrol noktasına DEAŞ saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı
Kerkük’te polis kontrol noktasına DEAŞ saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı
GİRİŞ 27.06.2021 21:24 GÜNCELLEME 27.06.2021 21:24

Irak Güvenlik Medya Ağından yapılan yazılı açıklamada, Kerkük'ün güneyindeki Riyad nahiyesi yakınlarında Irak federal polis gücüne ait bir kontrol noktasına DEAŞ mensuplarınca silahlı saldırı düzenlendiği duyuruldu.

Saldırıda 1 polisin öldüğü, 2 polisin yaralandığı açıklandı.

DEAŞ'a yönelik operasyon başlatıldı

Öte yandan Irak federal polis gücünden Haydar Matori, Kerkük'ün güneyinde DEAŞ unsurlarına yönelik geniş çaplı operasyon başlattıklarını söyledi.

Operasyona Irak ordusunun da katıldığını aktaran Matori, özellikle güvenlik zafiyetinin bulunduğu bölgelere odaklanacaklarını ifade etti.

Matori, DEAŞ mensuplarının daha çok 4-7 kişilik lokal gruplar halinde güvenlik güçlerine saldırdıklarını ve sonrasında kırsal bölgelerde gizlendiklerini anlattı.

Iraklı yetkili ayrıca operasyonun iki gün süreceği bilgisini verdi.

DEAŞ’ın saldırıları sürüyor

Terör örgütü DEAŞ, 2014'te Irak'ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Dönemin Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Irak'ın DEAŞ'tan temizlenmesinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen söz konusu vilayetlerin kırsal bölgelerinde örgütün saldırıları sürüyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 24 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı!
KHK ile görevden alınan FETÖ'cülere böyle sahip çıktı! CHP'li Balaban'dan skandal sözler